همدلی چیست و همدل بودن به چه معناست؟

آیا گاهی اوقات مردم به شما می گویند که فوق العاده حساس هستید؟ شاید وقتی در یک گروه بزرگ برای مدت طولانی هستید خسته می شوید، تقریباً مانند مواجه شدن با احساسات آنها. با سایت وان جذب همراه باشید.

شاید شما توانایی شگفت انگیزی در افزایش فریبکاری در دیگران داشته باشید، یا ازاطلاع از کشمکش های دیگران عاصی شده اید. اگر این تصویر آشنا به نظر می رسد، ممکن است فقط یک شخص همدل باشید. اما این دقیقاً به چه معناست و چگونه می توانید از آن به بهترین نحو به نفع خود استفاده کنید؟

در عین حال، اگر شما همدل نیستید، آیا ممکن است یک همدل شوید؟

ما ماهیت یک همدلی و همچنین مزایای آن را برای شما بیان می کنیم و خواهیم دید که چگونه حساسیت با همدلی متفاوت است.

مهمتر از همه، ما چهار راه را برای تقویت همدلی شما بررسی می کنیم. این که آیا شما در حال حاضر همدل هستید یا می خواهید یکی از آنها شوید، این تکنیک ها به شما کمک می کند تا بیشترین توانایی خود را در تنظیم احساسات دیگران داشته باشید.

همدلی چیست و آیا من یک همدل هستم؟

اگر همدل هستید، فردی فوق العاده حساس هستید که در بهبود افکار و احساسات اطرافیان خود زیرک است. گاهی اوقات، همدلان چنان قادر به برقراری ارتباط با افراد دیگر هستند که دردی را که متعلق به آنها نیست، تحمل می کنند، که می تواند طاقت فرسا باشد.

با این حال، همانطور که در زیر خواهیم دید، همدلی بودن مزایای زیادی نیز دارد. اگر می خواهید بدانید آیا همدل هستید یا خیر، سوالات زیر راهنمای مفیدی هستند.

  • آیا مردم شما را همدل توصیف می کنند؟
  • آیا احساسات شما اغلب خدشه دار می شود؟
  • آیا وقتی عزیزانتان در ناراحتی به سر می برند، ناراحت می شوید؟
  • آیا شلوغی شما را خسته می کند؟
  • آیا در گذشته روش های ناسالمی برای مقابله با استرس عاطفی داشته اید؟
  • آیا بعد از ارتباطات شدید اجتماعی به زمان آرامش نیاز دارید؟
  • آیا دیگران به شما می گویند که درک قابل توجهی از آنها دارید؟

اگر بیش از دو بار “بله” پاسخ داده اید، شما دارای حداقل تمایلات همدلی هستید.

تفاوت بین افراد حساس و همدل چیست؟

در این مرحله، ممکن است برایتان سوال پیش بیاید که آیا همدل بودن همان حساس بودن است؟ با این حال، در حالی که افراد همدل بسیار حساس هستند، افراد حساس همدل نیستند.

دکتر جودیت اورلوف، متخصص همدلی، خاطر نشان می کند که افراد حساس و همدل ویژگی های خاصی دارند.

به طور ویژه، آنها به راحتی توسط شلوغی و جمعیت بیش از حد تحریک می شوند، آنها نیاز به تنهایی دارند تا از فعالیت های اجتماعی رهایی یابند، زمان می برد تا نسبت به افراد معمولی بعد از یک تنش یا استرس به راحتی آرام و ریلکس شوند.

بنابراین آنها خوداندیش و خلاق هستند و معمولاً تمایل به کمک به دیگران دارند. به علاوه، آنها اغلب عاشق طبیعت  و در اطراف حیوانات بودن هستند و زمان خود را برای استراحت در خارج از خانه می گذرانند.

بنابراین، تفاوت ها از کجا ناشی می شوند؟

همانطور که دکتر اورلوف توضیح می دهد، همدلی همه موارد فوق را بسیار به کار می گیرید. به طور ویژه، اگر شما همدل هستید، می توانید تغییرات جزئی را در احساسات دیگران احساس کنید.

شما اساساً احساسات آنها را درک می کنید، در حالی که حتی افراد بسیار حساس نیز به ندرت این کار را انجام می دهند. در نتیجه، همدلان می توانند در تمایز بین احساسات خود و احساسات اطرافیان خود دچار مشکل شوند.

با این حال، زمانی که این کار را یاد گرفتید، همدلی شما را در موقعیتی منحصر به فرد قرار می دهد تا ارتباطات عمیقی با دیگران برقرار کنید.

همدل بودن یعنی چه؟

قبل از اینکه به مزایای همدلی بودن و بررسی تکنیک های استفاده از این مزایا نگاه کنیم، ارزش آن را دارد که کمی بیشتر به زندگی روزمره یک همدل فکر کنیم.

آگاهی از نحوه مراقبت از خود به عنوان یک همدل مهم است. در حالی که (همانطور که در زیر مشاهده خواهیم کرد) همدلان معمولاً دوستان فوق العاده ای هستند، اما روابط نزدیک می تواند برای کسانی که عمیقا همدل هستند سخت باشد.

به دلیل احساسات، آنها از عزیزان خود دوری می کنند، می توانند احساس کنند که در احساسات منفی مانند آسیب، ترس یا عصبانیت غرق شده اند.

شاید در نتیجه این امر، همدل ها اغلب مشکلات دیگران را نیز بر عهده می گیرند. اگر همدل هستید، ممکن است احساس کنید که مسئولیت حل این مشکلات بر عهده شما است.

همدل بودن نیز بر نیازهای روزانه شما تأثیر می گذارد. وقتی در جمع یا حتی در یک گروه متوسط ​​هستید، باید از قصد وقت بگذارید. اگر این کار را نکنید، به راحتی خسته می شوید. با این حال، همه موارد گفته شده، مزایای بیشتری نسبت به هزینه های ناشی از همدلی دارد.

مزایای همدل بودن

اکنون که اصول همدل بودن را درک کرده اید و احساس می کنید که آیا یکی هستید، بیایید به مزایای اصلی سطح بالاتر از همدلی بپردازیم.

ما بر مزایای مربوط به ارتباط بین فردی به طور خاصی تمرکز می کنیم و یاد می گیریم که چگونه این ارتباط می تواند موفقیت و رضایت شما را به طور گسترده تری افزایش دهد.

شما می توانید احساسات دیگران را احساس کنید.

اولا، همانطور که در بالا اشاره کردیم، اگر شما همدل هستید، می توانید از توانایی شگفت انگیزی برای درک احساسات دیگران برخوردار باشید. حتی وقتی کسی را به خوبی نمی شناسید، خیلی سریع احساسات آنها را بهبود می بخشید.

شما یاد می گیرید که چگونه کلام آنها را تفسیر کنید، شروع به انجام آنچه از شما می خواهند می کنید و اغلب در مورد برخی از بزرگترین ناامنی های آنها نیز مطالعه می کنید.

چرا این چنین فایده ای دارد؟ از یک جهت، وقتی این همدلی را بیان می کنید، دیگران فوراً احساس نزدیکی به شما می کنند. شما باعث می شوید احساس کنند که درک می شوند، که بسیار ارزشمند است.

این نه تنها به شما کمک می کند تا با دوستان و عاشقان خود ارتباط برقرار کنید – بلکه به شما کمک می کند تا در حرفه خود دقیق باشید. به هر حال، توانایی شما در درک احساسات محدود به درک احساسات کسانی نیست که شما دوست دارید.

در یک نکته مرتبط، همدلی به شما این امکان را می دهد که در مشاغل خاصی مانند آموزش، مشاوره، خدمات به مشتریان و نوشتن خلاقیت ها شروع به کار کنید. و به عنوان امتیاز، همدلی تان، شما را در موقعیتی عالی برای تشخیص خیانت قرار می دهد. در نتیجه، کمتر به افرادی اعتماد می کنید که واقعاً اشتیاق شما را در دل ندارند.

توانایی شما برای عشق و دلسوزی بیشتر می شود.

ثانیاً (و به طور مرتبط)، اگر همدل هستید، می توانید سطح بیشتری از احساسات را تجربه کنید که برای بسیاری از افراد دیگر دور از انتظار است.

همدل

با افزایش توانایی خود در احساس عشق و دلسوزی، به شادی بیشتر و ارتباط بیشتری دسترسی خواهید داشت. وقتی عمیقا عاشق شدید یا دوستی عمیقی دارید، احساس می کنید به طرز باور نکردنی به آنها نزدیک هستید و نزد آنها اعتبار دارید.

همچنین از عهده کشمکش یا اختلاف نظرها به طور موثر بر می آیید، زیرا می توانید از دیدگاه طرف مقابل استفاده کنید. وقتی همدلی خود را در مشاجره ای بیان می کنید، بلافاصله آن را محدود می سازید.

و به راحتی می توانید به توافق برسید، زیرا می توانید بین نیازهای خود و نیازهای دیگران تعادل برقرار کنید. همدل شوید و همدلی خود را کنترل کنید.

مزایای همدلی عمیق و وسیع است.

با این حال، دسترسی به این مزایای شگفت انگیز هنگامی که احساس همدلی شما کنترل نشده است و احساس می کنید تحت تأثیر احساسات دیگران قرار گرفته اید، دشوارتر است.

با توجه به این موضوع، بیایید چهار استراتژی را برای استفاده بیشتر از همدلی خود بررسی کنیم. این تکنیک ها همچنین می توانند برای توسعه و ایجاد همدلی شما به شیوه ای سالم استفاده شوند.

وجدان داخلی و تفکر دوم خود را نادیده بگیرید.

متأسفانه، اگر سطح بالایی از همدلی را تجربه می کنید، معمولاً داشتن یک وجدان داخلی قوی نیز معمول است. به عبارت دیگر، احتمالاً صدایی در سر شما وجود دارد که باعث تضاد با خود می شود و به شما می گوید که به اندازه کافی خوب نیستید.

شما به دلیل حساسیت عمیق خود در برابر این صدا آسیب پذیر هستید و هر زمان که احساس آسیب پذیری یا ناامنی کنید، این صدا به وجود می آید.

شاید فکر کنید “شما بیش از حد حساس هستید – و این رقت انگیز است”! یا حتی “چرا احساسات شما اینقدر شدید است؟ شما غیر منطقی هستید.”

برای مبارزه با وجدان درونی و تفکر دوم، عادت به پاسخگویی را توسعه دهید.

در پاسخ به این پیام های منفی، مانند “چون من حساس هستم، می توانم عمیقا هر شخصی را دوست داشته باشم و به دیگران کمک کنم” و “احساسات من راهنمای مورد اعتمادی برای حقایق هستند”. علاوه بر این، سعی کنید ریشه های وجدان درونی خود را پیدا کنید.

 وقتی بفهمید چرا از خود ناراضی هستید، می توانید خود را به حس جدیدی از خود هدایت کنید.

خود دلسوزی را تمرین کنید.

شاید شنیده باشید که مردم درباره دلسوزی به خود به عنوان تمایز از عشق به خود صحبت می کنند. اما دلسوزی به خود چیست و چرا برای همدلی مفید است؟

به طور خلاصه، این هنر، ارائه همان درک و مهربانی است که به راحتی به دیگران ارائه می دهید. این به سادگی شامل رفتار با خود همانطور که با کسی که دوستش دارید، می شود، اما می تواند بسیار دشوار باشد.

با این حال، اگر عمداً دلسوزی به خود را تمرین کنید، با گذشت زمان به تدریج آسان تر می شود. اول، توجه کنید، زمانی به مشکل بر می خورید، قدردانی کنید که در آخر زندگی برای شما دشوار می شود.

بعد، با مهربانی پاسخ دهید. چه چیزی نیاز دارید؟ آیا به یک روز مرخصی نیاز دارید یا وقت بیشتری را صرف کاری می کنید که دوستش دارید؟ در کل، سعی کنید به خاطر داشته باشید که همه ما مشکلات را تجربه می کنیم و همه ما گاهی اوقات زندگی را فوق العاده سخت می بینیم.

ما نیازی به کامل بودن نداریم تا شایسته عشق باشیم. شما انتظار ندارید که دیگران کامل باشند، بنابراین سعی کنید خودتان را با همان معیار قضاوت کنید.

مطلب مرتبط: اعمال خوب: چگونه با کمک به دیگران زندگی بهتری داشته باشیم؟

خود آگاهی را تمرین کنید.

شیوه های میانجیگری آگاهانه برای هرکسی که می خواهد بر تنظیم احساسات خود کار کند مفید است. اگر همدل باشید، بسیار مفید است، زیرا توانایی شما را در جدا کردن احساسات دیگران از احساسات شما افزایش می دهد.

تحقیقات عصبی و روانی نشان می دهد که تمرینات ذهن آگاهی و مدیتیشن در واقع ساختار و پاسخ مغز شما را در طول زمان تغییر می دهد. شما به تدریج در مشاهده احساسات و موقعیت های خود، بدون اینکه مرتکب قضاوت شوید، و تنظیم این واکنش ها مهارت پیدا می کنید. هر زمان که احساس می کنید تحت فشار قرار گرفته اید، مدیتیشن می تواند شما را به روز کند.

خبر خوب این است که برای به دست آوردن این مزایا نیازی به انجام مدیتیشن های پیچیده ندارید. تمرینات ساده تنفسی روزانه به شما کمک می کند تا مهارت های مشابهی را توسعه دهید.

سعی کنید هر روز 10-15 دقیقه وقت بگذارید و منحصراً بر تنفس آرام و عمیق تمرکز کنید. اجازه دهید هرگونه حواس پرتی یا افکار غیرمرتبط از بین بروند و به آرامی توجه خود را به ریتم تنفس خود بازگردانید.

مرزهای سالم را بر روی همدلی خود قرار دهید.

سرانجام، وقتی همدل هستید، درک احساسات دیگران می تواند شما را وسوسه کند که از تمام منابع خود برای کمک به آن افراد استفاده کنید. برخی از همدلی و مهربانی شما استفاده خواهند کرد، در حالی که برخی دیگر آنقدر ناراحت خواهند شد که متوجه نمی شوند شما را خسته می کنند.

به همین دلیل برای شما مهم است که مرزهای مورد نیاز خود را در نظر بگیرید و برای بارگذاری این مرزها آنچه لازم است را انجام دهید.

تعیین محدودیت برای همدلی شما به چه معناست؟ یکی از کارهایی که می توانید انجام دهید این است که توجه کنید تا چه میزان می توانید تماس های اجتماعی را تحمل کنید قبل از اینکه احساس خستگی کنید. سپس، سعی کنید تعاملات خود را در آن محدوده نگه دارید.

علاوه بر این، از افرادی که مرتباً سعی می کنند مرزهای شما را نقض کنند، فاصله بگیرید. دوستی ها و روابط سالم باید شامل حمایت متقابل باشد. بنابراین، اگر احساس می کنید شخصی از شما بخاطر همدلی شما استفاده می کند، ممکن است فرد سالمی برای زندگی شما نباشد.

منبع: thelawofattraction.com

  • ترجمه شده توسط تیم وان جذب
  • مترجم: پرنیا اسد

تیم وان جذب

سایت وان جذب اولین و کامل ترین مرجع آموزش قانون جذب و موفقیت در ایران با آپدیت روزانه، پیشنهاد می کنیم اگر به دنبال این هستید که جزء یک درصد موفق و سطح بالای جامعه باشید، مطالعه روزانه را در برنامه خود جای دهید، خواندن روزانه مقالات سایت وان جذب هم می تواند یک عادت مفید برای شما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا