تغییر پارادایم چیست؟ (شیوه انجام آن)

ممکن است زمانی که مردم در مورد اتخاذ رویکردی جدید در مورد یک ایده یا تجارت صحبت می‌کنند، عبارت «تغییر پارادایم» را شنیده باشید. با این وجود، همۀ ما پارادایم‌هایی را در درون خود داریم که به معنی گروهی از عادات و مفروضات است که برای تعیین نحوۀ زندگی ما جمع می‌شوند.

اگر می‌خواهید بهترین زندگی خود را داشته باشید، به این پارادایم‌ها نگاه کرده و کنترل آنها را در دست بگیرید. اما چگونه؟ما با یک بررسی کامل در مورد پارادایم شروع می‌کنیم تا بتوانید با معنای تغییر آنها آشنا شوید پس با سایت وان جذب همراه باشید.

پس از آن، نحوۀ استفاده از مهارت‌های تجسم اولیه را برای تغییر الگوی فعلی خود به نحوی که از رفاه و کیفیت زندگی پشتیبانی می‌کند، در نظر خواهیم گرفت.

این فرایندی شامل شش مرحلۀ مجزا است و ما همۀ آنها را مطرح می‌کنیم. با در نظر گرفتن این‌که چگونه می‌توانید آموخته‌های خود را در سایر تمرینات قانون جذب ترکیب کنید، پتانسیل تجلی خود را بیش از پیش تقویت می‌کنیم.

پارادایم چیست؟

در ابتدا «پارادایم» یعنی چه؟ هنگامی که در مورد افراد صحبت می‌کنیم، به مجموع باورهای شما در مورد جهان اشاره دارد.

این باورها که در ناخودآگاه شما زندگی می‌کنند، منجر به عادات و شیوه‌هایی برای زندگی می‌شوند که آنها نیز بخشی از الگوی پیش‌فرض شما هستند.

الگوی داخلی ما در همان ماه‌ها و سال‌های اولیه ما زندگی شروع به شکل‌گیری می‌کند و به شدت تحت تأثیر مراقبان و پیام‌های جامعه در طول زندگی ما قرار می‌گیرد.

اما جالب است که شما می‌توانید الگوی خود را تغییر دهید؛ بدین‌معنی که می‌توانید نحوۀ زندگی خود را نیز تغییر دهید.

انجام این کار مستلزم استفاده از باورها و عادات جایگزین است و تمام تلاش خود را برای تقویت آنها در ضمیر ناخودآگاه خود انجام دهید.

اما چرا دقیقاً باید این کار را انجام دهید؟ و چگونه متوجه خواهید شد که زمان امتحان کردن فرا رسیده است؟

چرا باید پارادایم را تغییر دهیم؟

تعاریف دقیق تغییر پارادایم متفاوت است؛ اما همۀ آنها به ایده تطبیق باورها و عادات ما باز می‌گردند.

ترفند این‌که بدانید چه موقع زمان مناسب تغییر پارادایم فرا رسیده است، این است که بدانید برنامۀ روزانه شما تا چه زمانی برای شما کار نمی‌کند.

به عنوان مثال، برای بسیاری از ما این برنامه الگوهای منفی را تقویت می‌کند و باعث می‌شود احساس کنیم گیر کرده‌ایم. ما سال‌ها بر مفروضات و رفتارهای غیرمولد پایبند هستیم، بدون این‌که آن پارادایم زیربنایی را زیر سوال ببریم.

به نظر نمی‌رسد که حتی به هنگام استفاده از قانون جذب و تکنیک‌های تجلی به آرزوهای خود برسیم و احساس بی‌حالی و غم کنیم. در این لحظات واضح است که تغییر لازم است و می تواند در قالب تغییر پارادایم ایجاد شود.

نمونه‌های تغییر پارادایم تقریباً همواره شامل همسویی با مثبت‌اندیشی است. شما شروع به مشاهده همه چیز از طریق یک چشم‌انداز خوش‌بینانه و قدردان می‌کنید و در نهایت می‌توانید شادی را در همه کارها پیدا کنید.

شما چالش‌ها را در آغوش خواهید گرفت و بر چگونگی پیشرفت از آنها تمرکز خواهید کرد. و نسبت به خود احساس بهتری نسبت به گذشته خواهید داشت؛ با این اطمینان از این‌که جهان آن‌چه را که شما نیاز دارید، به شما خواهد داد.

اگرچه تغییر پارادایم ممکن است همان چیزی باشد که شما به آن احتیاج دارید، اما کمی هم کار می‌برد. بیایید ببینیم چگونه کار را از امروز شروع کنیم.

نحوه تغییر پارادایم با تجسم فکری

برای نشان دادن نحوۀ تغییر پارادایم، ما شما را در شش مرحله مجزا راهنمایی می‌کنیم. این مراحل در کنار هم به شما نشان می‌دهند که شیوۀ زندگی خود را در جهان تغییر دهید؛ به طوری که یک زندگی شادتر، سازنده‌تر و پربارتر را نشان دهید.

همان‌طور که ملاحظه می‌کنید، تکنیک‌های قانون جذب برای تأیید و ایجاد تابلوهای بینایی ارتباط تنگاتنگی با تغییر پارادایم دارد؛ بنابراین ممکن است پیشتر برخی از مهارت‌های اساسی موردنیاز را داشته باشید.

اما اگر نه، نگران نباشید؛ راهنمای ما آن‌چه را که باید انجام دهید، به نحوی که برای درک مبتدیان مناسب است توضیح می‌دهد.

  1. رویدادهای منفی را در زندگی خود بیابید و دریابید که چه عواملی باعث ایجاد آنها می‌شود

ابتدا خودتان را با عادات منفی خود تطبیق دهید.

اینها ممکن است در هر زمان ظاهر شوند، اما اغلب هنگامی که متوجه کاهش روحیه خود می‌شوید، تشخیص آنها آسان‌تر است.

اگر احساس عصبانیت، ناراحتی یا ناامیدی می‌کنید، فکر خود را به عقب برگردانید تا علت اصلی را دریابید.

چه کمکی به وضعیت خود کردید؟

البته شما نباید خودتان را سرزنش کنید؛ سعی کنید بدون قضاوت رفتار خود را رها کنید.

در حالی که شما باید در طول این مدت به تمرین شفقت با خود بپردازید.

  1. آن رفتار را به روشنی بنویسید

هنگامی که با عادات بد خود بیشتر آشنا شدید، حتماً آنها را بنویسید.

تا آن‌جا که می‌توانید هر واژه ای را که تازه کشف شده است را در کمترین حد ممکن شرح دهید.

برای افزایش آگاهی خود حتی می‌توانید آن را روی یک دفترچه یادداشت یا چیزی که در زندگی روزمره خود مشاهده می‌کنید بنویسید.

به عنوان مثال، اگر متوجه شدید که عادت به تعویق انداختن در هنگام انجام کارهای دلهره‌آور دارید، می‌توانید بنویسید «من از کارهایی که مرا می‌ترساند اجتناب می کنم.»

از بازنویسی عادت به منظور رفتار صحیح نترسید.

  1. آن رفتار را در نظر بگیرید و نقطه مقابل آن را مشخص کنید

عکس عادت منفی‌ای که کشف کردید، چیست؟ این امر به شما کمک می‌کند تا عادات خوب را پیدا کنید.

به عنوان مثال، اگر رفتار شناسایی شده شما را در بدترین افراد قرار می‌دهد، «با فرض بهترین افراد» آن را به عنوان نقطه مقابل خود بنویسید.

یا برای استفاده از سناریوی مرحله قبل، می‌توانید تمایل خود را به تعویق انداخته و آن را به «من وقتی با کارهای سخت روبرو می‌شوم، می‌دانم که می‌توانم موفق شوم.»

همان‌طور که برعکس عادت بد خود را یادداشت می‌کنید، کمی فکر کنید که اگر این عادت را انجام دهید، زندگی چگونه خواهد بود.

چه چیزی را تغییر می‌دهید؟ چه احساسی دارید؟

  1. رفتار مخالف را در جایی دیگر بنویسید

برای ایجاد عادت‌های خوب، باید مراقب تغییراتی باشید که می‌خواهید ایجاد کنید.

بنابراین حتی اگر عادت بد خود را در مکانی که می‌بینید ننوشته‌اید، مطمئن شوید که عکس آن یعنی عادت ایده‌آل جدید – را در مکانی که توجه شما را جلب می‌کند، بنویسید.

این نخستین گام اساسی در تغییر پارادایم شما است.

اگر دوست دارید، می‌توانید این قسمت را از یک تابلوی بینایی تهیه کنید، در کنار توصیف عادت خود تصاویری قرار دهید تا نشان دهید اگر این عادت خوب به ماهیت دیگر تبدیل شود، زندگی را دوست دارید.

  1. نابود کردن عادت قدیمی

برای ترک عادت‌های بد، باید آنها را به گونه‌ای ترک کنید که در ناخودآگاه شما نفوذ نکند.

چگونه می‌توانید عادت بد خود را از بین ببرید یا رد کنید؟ می‌توانید آن را از تلفن خود حذف کنید، اگر آن را روی کاغذ نوشته‌اید، آن را به کاغذ پاره کنید یا حتی آن را بسوزانید.

نکته اصلی فقط نماد رهایی از این عادت است.

بار دیگر سعی کنید این را به عنوان خلاص شدن از شر بخشی از خود تلقی نکنید، بلکه در حال خداحافظی با چیزی هستید که دیگر در خدمت شما نیست.

  1. روزانه یک عادت مثبت جدید بنویسید تا آن را به ضمیر ناخودآگاه وارد کنید

تمرکز خود را بر ایجاد عادت‌های خوب روزانه معطوف کنید. آن عادت مثبتی را که می‌خواهید تمرین کنید، در نظر بگیرید و توضیحات خود را چندین بار در روز بازنویسی کنید.

این امر ممکن است خسته‌کننده به نظر برسد، اما تقریباً مانند بازنویسی بخشی از مغز است که ممکن است هنوز به یک پارادایم منسوخ چسبیده باشد.

ممکن است بخواهید این کار را اول صبح انجام دهید تا لحن روز را تنظیم کنید یا قبل از خواب برای تشویق رویاهای زندگی که ایجاد می کنید تشویق شود.

همچنان با موفقیت پارادایم خود را تغییر دهید

اکنون که مراحل شش‌گانه را انجام داده‌اید، آنها را تکرار کنید تا الگوی خود را تغییر دهید. تغییر پارادایم همیشه واضح نیست، اما کم کم خواهید دید که چقدر مثبت‌تر هستید.

این به نوبه خود شروع به جذب مثبت در زندگی شما می‌کند؛ از جمله مواردی که مدت‌هاست می‌خواهید آشکار شود.

شما می‌توانید هر زمان که احساس ناراحتی یا بی‌ثمری می‌کنید، عادت های جدیدی را به تمرینات تغییر الگوی خود اضافه کنید.

رویاهایتان را با جملات تاکیدی قوی کنید

اکنون که فهمیده‌اید چگونه می‌توانید تغییر پارادایم را تحریک و تداوم بخشید، می‌توانید تکنیک‌های مشابه دیگری را برای تقویت بیشتر مهارت‌های تجلی خود امتحان کنید.

به طور خاص، جلوۀ مثبت توسط نگارش رویایی پشتیبانی می‌شود؛ گسترش طبیعی مهارت‌های تغییر پارادایم شما.

در حالی که تغییر پارادایم شما شامل نوشتن شرح مختصری از یک عادت بود، نگارش رویایی یک قدم فراتر می‌رود و از شما می‌خواهد که یک روایت کامل در مورد زندگی‌ای که می‌خواهید ایجاد کنید بنویسید.

سعی کنید این امر را کنترل نکنید، بلکه از ناخودآگاه خود بنویسید و اجازه دهید تصویر همان‌طور که در تجسم خلاق ایجاد می‌کنید، ایجاد شود.

مانند مرحله ششم، می‌توانید قسمت‌هایی از نگارش رویایی خود را بازنویسی کنید تا به تمرکز شما کمک کند.

به عنوان مثال، اگر روایتی در مورد یافتن عشق نوشتید، می‌توانید آن را به جملات قابل بازنویسی مانند «احساس می‌کنم مورد ستایش، احترام و شادی هستم» یا «هر روز از خواب بیدار می‌شوم، می‌دانم که سزاوار عشق در زندگی‌ام هستم» بدل کنید.

تیم وان جذب

سایت وان جذب اولین و کامل ترین مرجع آموزش قانون جذب و موفقیت در ایران با آپدیت روزانه، پیشنهاد می کنیم اگر به دنبال این هستید که جزء یک درصد موفق و سطح بالای جامعه باشید، مطالعه روزانه را در برنامه خود جای دهید، خواندن روزانه مقالات سایت وان جذب هم می تواند یک عادت مفید برای شما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا