خود درمانی ذهنی چیست؟

همه‌ی ما قادر به درک تأثیر متقابل بدن و ذهن بر یکدیگر هستیم. به عنوان مثال دل‌شکستگی می‌تواند ما را با دردهای جسمی روبرو کند و احساس ناخوشی در دراز مدت ما را در برابر بیماری آسیب‌پذیرتر می‌کند.

اگرچه ممکن است ذاتاً دارای قدرت ماورا‌ء الطبیعۀ خود‌ درمانی باشیم که از آن به منظور بهبود وضعیت سلامتی خود استفاده می‌کنیم. در زیر نحوۀ توسعه‌ی این قدرت ماورا‌ء الطبیعه را بررسی می‌کنیم. ابتدا نگاهی به ایدۀ اصلی خود درمانی روحی و نحوۀ عملکرد آن می‌اندازیم. سپس برای تسهیل روند خود درمانی در زندگی به بررسی چهار مورد عینی می‌پردازیم.

ما نحوۀ استفادۀ مؤثر از این موارد به همراه مثال‌هایی که به درک زمان مناسب انجام هر تکنیک کمک می‌کنند را بیان خواهیم کرد. در نهایت بررسی خواهیم کرد که چگونه تمرینات ذهن‌آگاهی می‌تواند زندگی شما را غنی کند. پس با سایت وان جذب همراه باشید.

خود درمانی روحی

از قبل می‌دانیم که بدن چگونه فرآیند درمان جسمانی را پیش می‌برد، سیستم ایمنی بدن را فعال می‌کند یا بافت آسیب دیده را پس از برش به هم پیوند می‌دهد.

درمان روحی آن‌قدرها هم که فکر می‌کنید پیچیده نیست. این درمان به نحوۀ استفاده از ذهن برای تشویق بهبودی اشاره دارد. این ممکن است بهبودی از آسیب‌ها، بیماری‌های جسمی یا بهبودی از ضعف سلامت روانی باشد. در هر دو مورد می‌توانیم انرژی را به سمت درمان مهار و هدایت کنیم. در نتیجه‌ی این تمرکز شاهد تحول فیزیکی و احساسی خواهیم بود.

درمان بدن با ذهن

ذهن دارای قدرت بسیار زیادی است. همان‌طور که در بالا ذکر شد ذهن ما به فعل و انفعالات بدن واکنش نشان می‌دهد و احساسات ما مطابق با افکار و حالات ذهنی‌مان تغییر می‌کند. برای درک نحوۀ عملکرد درمان روحی به چگونگی استفاده از استراتژی‌های مقابله‌ی جسمانی برای کاهش استرس و اضطراب توجه کنید.

به عنوان مثال ممکن است عمداً تنفس خود را کند کنید تا از حالت وحشت خارج شوید و یا به طور مشابه می‌توانید از ذهن خود برای افزایش سلامت جسمانی استفاده کنید. در حالی‌که تفکر مثبت باید با اقدامات مستقیم و مراقبت‌ سلامتی مناسب همراه باشد، لیکن می‌تواند کلید سلامت جسم باشد.

نحوۀ استفاده از خود درمانی با قدرت ذهن

بیایید با در نظر گرفتن موارد فوق روش‌های خاصی را برای خود درمانی توسط ذهن بررسی کنیم. شما می‌توانید هر یک از تکنیک‌های زیر را در هر زمان و با در نظر گرفتن هرگونه هدف درمانی تمرین کنید؛ در صورت استفاده‌ی بیش از یک مورد از این پیشنهادات، بیشترین بهره را خواهید برد.

همه‌ی این تکنیک‌ها نه تنها  به شما در درمان پریشانی‌های جسمی و روحی کمک می‌کنند بلکه باعث افزایش تاب‌آوری شما در برابر درد‌های پیش‌رو خواهند شد.

استفاده از ذهنیت قانون جذب برای خود‌ درمانی

طبق قانون جذب با تمرکز بر روی خواسته‌ی خود قدرت تبدیل آن به  واقعیت را داریم.

بنابراین سیستم اعتقادی شما تأثیر مستقیم بر اتفاقات زندگی و هم‌چنین احساسات شما دارد. اگر می‌خواهید درمان روحی را تمرین کنید  سعی کنید از هر کاری که انجام می‌دهید انتظار دریافت احساس بهتری داشته باشید. به عنوان مثال هر روز عبارت تاکیدی «من هر روز احساس بهتر و بهتری دارم» را در آینه به خود بازگو کنید. این نوع عادت‌ها علاوه بر قانون جذب از اثر دارونما نیز استفاده می‌کنند.

مخصوصاً تحقیقات نشان می‌دهند که اگر از داروها انتظار بهبود علائم بیماری را داشته باشیم به احتمال زیاد بعد از مصرف آن دارو احساس بهتری خواهیم داشت حتی اگر یک قرص قند باشد. خواه در صورت مراجعه به فیزیوتراپ، برای درمان جراحت یا در زمان مدیتیشن برای کاهش اضطراب تمام دلایل مؤثر را به خودتان یادآوری کنید.

استفاده از مدیتیشن هدایت شده  

مدیتیشن ذهن‌آگاهی اغلب به دلیل مؤثر بودن بر سلامت روان توصیه می‌شود؛ اما دلایل قانع کننده‌ای مبنی بر تأثیر این روش بر بهبود وضعیت جسمی وجود دارد. مطالعات بر روی افرادی که مدیتیشن منظمی دارند نشان می‌دهند که مدیتیشن قادر به کاهش تأثیر استرس بر بدن است. حتی به نظر می‌رسد که روند پیری سلولی را نیز کند می‌کند.

خود درمانی ذهنی

مهم نیست که چرا احساس نیاز به درمان روحی دارید مدیتیشن روشی مطمئن برای دستیابی به درمان روحی است. مدیتیشن‌های هدایت شده «جایی که یک فایل صوتی شما را از طریق صحنه‌ای که در ذهن خود مرور می‌کنید هدایت می‌کند» به ویژه ممکن است در مبارزه با استرس مفید باشند. تأثیر مدیتیشن ذهن آگاهی بر روند پیری سلولی یک مزیت محسوب می‌شود و باعث می‌شود مدت طولانی‌تری جوان به نظر برسید و هم‌چنین از شما در برابر بیماری‌های مرتبط با پیری محافظت می‌کند. هرچه زودتر این مدیتیشن را شروع کنید احتمالاً مزایای بیشتری کسب خواهید کرد  اما برای دسترسی به تأثیرات مثبت و قدرتمند مدیتیشن هرگز دیر نیست.

تمرکز بر اهداف

بدیهی است که هدفمندی زندگی شما را شادتر و رضایت بخش‌تر می‌کند. اگرچه ممکن است متوجه تأثیر مستقیم آن  بر سلامت جسمی‌تان نشوید.

تحقیقات در مورد افراد هدفمند نشان می‌دهند که چنین افرادی تمایل به زندگی طولانی‌تری دارند. علاوه بر این  افرادی که زندگی خود را معنادار تلقی می‌کنند تمایل به بهبود وضعیت زندگی خود دارند و از مشکلات سلامتی کمتری رنج می‌برند.

اگر قبلاً هدفی در زندگی نداشتید یافتن هدف در زندگی را مأموریت خود قرار دهید. این ممکن است در مورد شغل شما باشد اما نه لزوماً. هدف شما می‌تواند با سرگرمی‌های خاص، کار داوطلبانه و  نقش شما در خانواده یا چیز دیگری کاملاً مرتبط باشد. وقتی بدانید  چه چیزی زندگی شما را معنادار می‌کند خودتان را به چالش می‌کشید تا هر روز به نوعی برای آن وقت صرف کنید.

زندگی و خنده

همه‌ی ما ضرب المثل «خنده بهترین دارو است» را شنیده‌ایم این ضرب‌المثل امروزه توسط علم تأیید شده است. مخصوصاً مطالعات در مورد تأثیر خنده نشان می‌دهد که تعامل با چیزهایی که به نظر شما خنده‌دار می‌آیند برای بدن‌تان مفید است. خنده باعث کاهش سطح هورمون استرس و افزایش کلسترول خوب در بدن می‌شود و التهاب را کاهش می‌دهد. این تغییرات بر سلامت کلی قلب شما مؤثر است و خطر حملات قلبی و سکته را کاهش می‌دهد. اگر می‌خواهید سلامتی جسمانی خود را بهبود ببخشید، خندیدن یکی از سریع‌ترین و مؤثرترین راه برای این کار است.

علاوه بر این خنده همانند ورزش، باعث ترشح اندورفین می‌شود. احساس خوبِ حاصل از ترشحات خلق و خوی شما را تقویت می‌کند و روند بهبود عاطفی را تسهیل می‌کند. خندیدن با کسی که برای شما مهم است باعث ایجاد صمیمیت می‌شود که تأثیر مثبتی بر سلامتی شما دارد. این دلیلی برای تماشا، خواندن یا فکر کردن روزانه در مورد چیزهای خنده دار است. همچنین پیشنهاد می کنیم مقاله حالت فلو چیست؟ از سایت وان جذب را مطالعه کنید زیرا با این مقاله به شدت مرتبط است.

عمر طولانی‌تر با ذهن‌آگاهی

نهایتاً در بالا اشاره کردیم که مدیتیشن هدایت شده یکی از روش‌های تمرین خود درمانی است. با این حال هر تمرین ذهن‌آگاهی می‌تواند تأثیر مثبتی بر ذهن و بدن شما بگذارد، بنابراین سعی کنید راه‌های دیگری را نیز برای تمرین ذهن‌آگاهی جستجو کنید. این می‌تواند به سادگی تماشای اقیانوس، تمرکز بر یک قطعه‌ی موسیقی یا پیاده‌روی و تلاش برای یافتن ده چیز زیبا باشد. نکته این است که راه‌هایی برای زندگی در لحظه پیدا کنید، که به طور قابل توجهی استرس را کاهش می‌دهند. پس از چند روز ممکن است متوجه شوید که بدن شما احساس آرامش بیشتری می‌کند.

منبع
thelawofattraction

تیم وان جذب

سایت وان جذب اولین و کامل ترین مرجع آموزش قانون جذب و موفقیت در ایران با آپدیت روزانه، پیشنهاد می کنیم اگر به دنبال این هستید که جزء یک درصد موفق و سطح بالای جامعه باشید، مطالعه روزانه را در برنامه خود جای دهید، خواندن روزانه مقالات سایت وان جذب هم می تواند یک عادت مفید برای شما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا