خودآگاهی شما چیست و چرا ما خودپذیری را نادیده می گیریم؟

هنگام خواندن توصیه‌های زندگی، گاهی اوقات با مباحثی در مورد اینکه چگونه خودآگاهی‌تان بر موفقیت شما تأثیر می‌گذارد روبرو می شوید.

و دلایل خوبی وجود دارد که فکر کنید این درست است، به این معنی که مهم است که درک کنید که خودآگاهی شما شامل چه مواردی است و اینکه آیا نیاز به اصلاح دارد یا خیر. با سایت وان جذب همراه باشید.

اما خودآگاهی دقیقا چیست؟ همانطور که مشخص است خودآگاهی یک چیز پیچیده و دائما در حال تغییر است.

در این راهنما ما اطلاعات پایه‌ای را که لازم است راجع به خودآگاهی‌تان بدانید در اختیارتان قرار می‌دهیم. ما با بازکردن مفهوم خودآگاهی شروع می کنیم، با توجه به اینکه چگونه باید خودآگاهی و نقش نادیده گرفتن خودپذیری را درک کنید.

از این لحظه ما پیش از بررسی این که چگونه می‌توانید کار سخت اما سودمند ساخت خودآگاهی کارآمد را شروع کنید، به علمی که پشت خودآگاهی‌هایمان قرار دارد می‌پردازیم. نهایتا ما به این که چگونه با فهم قدرت ذهن نیمه‌هشیارتان می‌توانید نتایج آن کار را بهبود ببخشید نگاهی خواهیم انداخت.

خودآگاهی چیست؟

به طور خلاصه خودآگاهی شما ایده‌ی وسیعیت که در رابطه با هویت‌تان دارید، این که از تمامی جهات چه کسی هستید.

این تصور از خود شامل مواردی از قبیل نگاه شما به بدن‌تان، نحوه تصور زندگی عاطفی‌تان، دیدگاه‌تان نسبت به خود اجتماعی‌تان و جنبه معنوی‌تان می شود.

هرچیزی که برای درکتان از این که چه کسی هستید و چه نقشی را در جهان بازی می‌کنید اساسی است، تبدیل به بخشی از این خودآگاهی می‌شود. و این می‌تواند خوشحالی شما را تقویت و یا عزت نفستان را تضعیف کند.

خودآگاهی من چیست؟

پس چگونه با جزئیات خودآگاهی خود آشنا می شوید؟

وقتی درباره این موضوع فکر می‌کنید مطمئن باشید که روی خودآرمانی‌تان (یعنی خیال این که در آینده چه کسی می‌توانید باشید) تمرکز نکنید و در عوض روی این که در حال حاضر واقعا چه کسی هستید تمرکز کنید.

درباره احساسی که در رابطه با اجزاء اصلی‌تان دارید از خودتان سوال کنید. به عنوان مثال ، سعی کنید چند جمله بنویسید و دیدگاهتان را در مورد موارد زیر بیان کنید:

 • بدن فیزیکی‌ای که دارید
 • عقل و هوش‌تان
 • زندگی عاطفی‌تان
 • نقش‌هایی که در حلقه‌ی اجتماعی‌تان دارید
 • مهارت‌ها و استعداد‌هایتان
 • حیطه‌هایی که نیاز دارید که در آن‌ها پیشرفت کنید یا بیشتر درموردشان یاد بگیرید
 • معنویت‌تان

با خیال راحت هر عنوان دیگری که جنبه‌ای اصلی از هویت شما را در بر می‌گیرد اضافه کنید. خودآگاهی‌ی شما مجموع تمام چیزهاییست که می‌نویسید و احتمالا متوجه خواهید شد که این خودآگاهی هم شامل افکار مثبت و هم شامل افکار منفی‌ای که در مورد خودتان دارید می‌شود.

و افکار منفی‌ای که در مورد خودتان دارید می‌توانند خطرناک باشند از این جهت که درکی که از خودتان دارید را تیره و تار می‌کنند.

خودپذیری نادیده گرفته شده

اگر شخصی که هستید یا بخش‌های زیادی از آن را دوست ندارید ممکن است از خود واقعیتان جدا شده باشید.

در این صورت خودآگاهی‌تان تماما تبدیل به مقایسه‌ی خود با خود‌ارمانی‌تان می‌شود. به عنوان مثال ممکن است از اشخاصی که در رسانه‌ها هستند به عنوان متر و معیار سنجش خودتان استفاده کنید.

بنابراین در این وهله، احساسی که در مورد خودتان دارید کاملا حول کمبودها خواهد بود؛ چیزی که ندارید، شخصی که نیستید، کاری که بلد نیستید انجام بدید. این وضعیت معمولا به افکاری مانند «دیگه نمی‌دونم که با زندگیم چیکار کنم» ختم می‌شود.

در چنین مواردی عاقلانه است که گرهی که خودآگاهی‌تان را به آرزوها و کمبود خودپذیری متصل کرده است را باز کنید. ما به طور مختصر علم نحوه عملکرد خودآگاهی را مورد بررسی قرار می دهیم و سپس به چگونگی بازسازی خودآگاهی سالم می‌پردازیم.

علم خودآگاهی

نظریه‌ خودآگاهی ترکیبی از روانشناسی و علوم اعصاب است. متخصصان معمولاً خودآگاهی را به عنوان تصویر ذهنی‌ای تصور می کنند که ما از خود و موقعیت خود در جهان می سازیم.

خودآگاهی از باورهای متمایزی مانند “من یک دختر قابل اعتماد هستم” و “من شادترین فرد در بین جمع دوستان صمیمی هستم” ساخته شده است.

ما تمایل داریم بر مواردی که ما را از اطرافیانمان متمایز می کنند، روابط کلیدی‌مان و همچنین گروه‌های اجتماعی‌ای که با آنها هویت خود را تعریف می‌کنیم تأکید کنیم.

کارل راجرز (روانشناس) خودآگاهی را تجزیه و تحلیل کرد و دریافت که این مفهوم علاوه بر اینکه در مورد آنچه هستیم (یعنی چگونه خودمان را می بینیم) می‌باشد، ارتباط نزدیکی با عزت نفس و آرزوهای ما برای آینده نیز دارد.

با این حال همانطور که بالاتر ذکر شد، اگر این جنبه‌های خودآگاهی از آنچه واقعی یا محتمل است جدا شوند، ممکن است در موقعیتی غیرمولد و تهی کننده گرفتار شویم.

بهبود سلامت و مغز شما

کار بر روی علم خودآگاهی تأکید می‌کند که یک خودآگاهی مثبت و دقیق، بهزیستی و عملکرد شناختی را بهبود می‌بخشد. مادامی که احساس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید برای اقدام کردن برای رسیدن به خواسته‌هایتان احساس توانمندی می‌کنید.

و همانطور که در پیشنهاداتی که در ادامه ارائه می‌دهیم مشاهده خواهید کرد، هنگامی که تقویت مثبت را تمرین کنیم، ایجاد تغییرات سالم در خودآگاهی‌تان آسان‌تر خواهد بود.

به عبارت دیگر، هنگامی که تصمیم می‌گیریم که چگونه می‌خواهیم تغییر کنیم باید مطابق با این امر زندگی کنیم و به ضمیر نیمه‌هشیار خود تأکید کنیم که این خودآگاهی جدید اکنون واقعیت ماست. اجازه دهید که اکنون به اقدامات عملی‌ای که باید برای تحقق این امر انجام دهید نگاهی بیندازیم.

درک و ایجاد خودآگاهی

اکنون به شما نشان می دهیم که چگونه خودآگاهی خود را تقویت کنید، این که چگونه می‌توانید با دیدن خود با یک نگاه متفاوت اعتماد به نفس خود را تقویت کنید.

ما چهار روش مجزا را برای این کار پیشنهاد می‌کنیم و شما ممکن است روش‌هایی را انتخاب کنید که بیشترین اثربخشی را برای شما دارند یا این که همه را همزمان تمرین کنید.

بازی و آزمایش تنها روش‌هایی هستند که به وسیله‌ی آن‌ها می‌توانید از نحوه پرورش خودآگاهی‌تان سر در بیاورید، بنابراین به خودتان اجازه دهید با آزمایش یاد بگیرید.

استفاده صحیح از جملات تاکیدی مثبت

استفاده از جملات تاییدی مثبت روشی فوق‌العاده برای ایجاد اعتماد به نفس و جو مثبت در تمام حیطه‌های زندگی می‌باشد.

خودپذیری

جملات تاییدی اظهاراتی هستند که می‌توانید با خود تکرار کنید (در حالت ایده آل در آینه) تا به خودتان کمک کنید یک باور یا اعتقاد جدید را به دست آورید. این اظهارات ابزار شما برای تغییرات دلخواهتان هستند، به این معنی که ممکن است به تغییراتی کلی و یا مواردی فوق العاده ویژه و دقیق اشاره کنند.

به عنوان مثال «من دوست دارم و دوست داشته می‌شوم» یک تأیید معتبر برای ایجاد حضوری مهرورزانه در جهان است؛ اما «من در این مصاحبه شغلی بهترین خودم خواهم بود» نیز همینطور است.

هنگام تقویت خودآگاهی تأییدات شما اغلب به ویژگی‌های اصلی‌ای اشاره می‌کنند که بیشتر می خواهید تجسمشان کنید، مانند اعتماد به نفس، صداقت، شفقت و قاطعیت.

از طریق بازخوردها شروع به پیدا کردن نقاط قوتتان کنید

پیدا کردن نقاط قوتتان میتواند دشوار باشد. بسیاری از ما نقاط کوری در مورد ویژگی‌های مثبت خود داریم یا تجربیات تکوینی‌ای داشتیم که ما را پر از شک و تردید و یا حتی نفرت از خود کرده‌اند.

به همین دلیل است که دیگران در تقویت خودآگاهی شما یکی از عالی‌ترین منابع‌تان به شمار می‌روند. برای استفاده از بازخورد برای یافتن نقاط قوت‌تان موارد مثبتی را که دیگران بهتان می‌گویند ثبت کنید.

کدام صفت‌ها بارها ظاهر می‌شوند؟ مردم چگونه شما را توصیف می کنند؟ این بازخوردها همگی در حال حاضر وجود دارند، شما صرفا باید آن‌ها را در خود تنظیم کرده و وارد آگاهی روزانه خود کنید.

البته درخواست کردن برای بازخورد گرفتن نیز خیلی خوب است. به عنوان مثال، ممکن است به یک همکار نزدیک یا یک دوست خوب نزدیک شوید و بپرسید که به نظر آنها پنج توانایی برتر شما چیست.

شفقت به خود را ایجاد کنید

شفقت به خود به این معناست که با خودتان همانطور رفتار کنید که دوست دارید با دیگران رفتار کنید. به عبارت دیگر، در جایی که می خواهید کسی را تأیید کنید (یا از او انتقاد نمی‌کنید) همان تأیید را به خود بدهید.

و اگر به نیاز شخص دیگری برای استراحت یا مراقبت از خودش احترام می‌گذارید، باید به همان نیازها در خودتان هم احترام بگذارید.

خودآگاهی شما بر اساس نحوه تفکر و نحوه برخوردی که با خودتان دارید تعیین می شود، بنابراین تمرین شفقت به خود مثبت اندیشی را مستقیماً به خودآگاهی شما وارد می کند.

علاوه بر پیشنهادات فوق، شفقت به خود ممکن است شامل این موارد نیز باشد:

 • تمرین مراقبه‌ی روزانه.
 • نگهداشتن روابطی که حتما مثبت و یا پرورش دهنده‌اند.
 • فقط برای قدردانی از زیبایی به پیاده‌روی بروید.
 • یک دفترچه سپاسگزاری داشته باشید تا انرژی خود را بر بهترین تجربیات خود متمرکز کنید.
 • رعایت بهداشت خواب خوب.
 • در خانه‌تان منطقه‌ای را منحصرا برای ریلکس شدن ایجاد کنید.

قبول کنید که می توانید این کار را انجام دهید!

بهبود خود با تقویت خودآگاهی‌تان ارتباط زیادی با ایجاد اعتماد به نفس و ایمان به توانایی‌های خودتان دارد.

اطمینان داشته باشید که می توانید هر کاری را که می خواهید انجام دهید. اگر به خودتان شک دارید، خود را به چالش بکشید و پنج نمونه از مواردی را که از انتظارات دیگران فراتر رفته اید و توانسته اید سختی‌ها را پشت سر بگذارید ارائه دهید.

شواهد زیادی وجود دارد که می توانید هر کاری را که لازم دارید انجام دهید، و دوباره آن را انجام خواهید داد! البته مواجه شدن با مواقعی که نتوانسته‌اید کارهایتان را پیش ببرید هم می‌تواند کمک کننده باشد، اینطور که با درک این نکته که می‌توانید چالش‌ها و تجارب شکست‌ آمیز را از سر بگذرانید می‌توانید اضطرابتان را خنثی کنید.

فکر و خیال‌های منفی ما قدرت زیادی دارند و ما می‌توانیم با ایجاد برنامه‌های مقابله‌ای برای زمان‌هایی که بدترین اتفاق‌ها می‌افتند اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم.

حتما حتما این مطلب مرتبط را نیز بخوانید: خودساختگی چیست و چگونه بر آن مسلط شوید؟

منبع
self-concept

تیم وان جذب

سایت وان جذب اولین و کامل ترین مرجع آموزش قانون جذب و موفقیت در ایران با آپدیت روزانه، پیشنهاد می کنیم اگر به دنبال این هستید که جزء یک درصد موفق و سطح بالای جامعه باشید، مطالعه روزانه را در برنامه خود جای دهید، خواندن روزانه مقالات سایت وان جذب هم می تواند یک عادت مفید برای شما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا