نحوه استفاده از مانترا در مدیتیشن و یافتن مانترای امروز خود

شما احتمالاً اصول تمرین مدیتیشن و تمرکز حواس را می‌دانید. به عنوان مثال، شاید تنفس مدیتیشن را تمرین کرده و شاید حتی حرکتی را انجام داده‌اید که هر روز برای تمرکز یا آرامش خود انجام می‌دهید.

با این وجود، افراد غالباً از روش‌های متعددی که می‌تواند تمرین مدیتیشن آنها را «سطح‌بندی» کند، بی اطلاع هستند.

یکی از این روش‌ها شامل استفاده از مانترا در مدیتیشن است که به معنی صداها یا عباراتی است که برای کمک به شما در رسیدن به یک حالت روحی خاص ایجاد می‌شود. اما از کجا باید شروع کنید و چگونه یک مانترا مناسب خود را انتخاب می‌کنید؟

در این راهنمای استفاده از مانتراها در مدیتیشن، ابتدا اطلاعات بیشتری در مورد ماهیت مانتراها و تأثیر آنها بر شما ارائه می‌دهیم. سپس هفت مانترای مجزا را به پیشنهاد می‌کنیم، مزایای آنها را توضیح می‌دهیم و سپس مراحل انتخاب یک مانترا را که مناسب شما است را دنبال می کنیم. در نهایت، به شما نشان خواهیم داد که چگونه مانترا در مدیتیشن می‌تواند توانایی‌های تجلی شما را افزایش دهد.

مانترا چیست و چه تاثیری بر شما دارد؟

اگر می‌پرسید «مانترا چیست؟»، ساده‌ترین توضیح این است که صدایی است که در حین مدیتیشن تکرار می‌شود. این صدا می‌تواند یک کلمه، یک عبارت یا بیشتر سر و صدا باشد؛ اما صرف نظر از این، هنگام ادامه تمرین شما به طور مداوم آن صدا را ایجاد می‌کنید.

گفته می‌شود که طنین ارتعاشی قدرتمندی در سراسر بدن و ذهن شما وجود دارد، مانتراها نه تنها در مدیتیشن بلکه در اشکال خاصی از یوگا و در تمرینات معنوی مرتبط با برخی ادیان استفاده می‌شوند.

حتی می‌توانید مانترا را در موسیقی خاصی پیدا کنید؛ مانند آهنگ‌های ضرب آهنگ دوگوشی که برای تمرکز شما طراحی شده است.

صرف‌نظر از ماهیت مانترای شما، آن را با تمرکز بر نفس یا روی یک شی یا ایده خاص (مانند تجسم خلاق) ترکیب می‌کنید.

مانتراها آگاهی شما را تغییر می‌دهند و به شما کمک می‌کنند تا از عمیق‌ترین پتانسیل خود استفاده کنید. بیایید اکنون به برخی از مانتراهای اصلی که به نظر شما مفید هستند بپردازیم، پس می‌توانیم نحوۀ انتخاب یک مانترا را بررسی کنیم.

هفت مانترا در مدیتیشن و مزایای آنها

شما می‌توانید از هفت مانترای زیر در مدیتیشن استفاده کنید، البته این مانتراهای کوتاه، مانتراهایی هستند که می‌توانید با آنها زندگی کنید؛ آنها می‌توانند احساسات شما را تغییر دهند و به شما کمک کنند تا آن‌چه را که بیشتر اهمیت دارد، تنظیم کنید.

وقتی فهرست را مرور می‌کنیم، مزایای خاص هر مانترا را نیز یادآوری می‌کنیم که در بررسی بخش بعدی به شما کمک می‌کند.

«او.ام» (OM) یا ای.یو.ام (AUM)

یکی از معروف‌ترین مانترا های کلاسیک در تاریخ مدیتیشن، «om» یا «AUM» به معنی چیزی است که در خطوط «آن»، یا «شدن» قرار دارد.

این کلمۀ سانسکریت، اغلب به عنوان مقدس‌ترین مانترای همگان توصیف می‌شود و شما را به لحظه‌ای که قصد به واقعیت تبدیل می‌شود، پیوند می‌دهد و گفته می‌شود که نشان‌دهندۀ خلقت است.

در نتیجه، اگر در حال انجام کارهای تجلی هستید و می‌خواهید در خصوص روی آوردن رویاهای خود به حوزه فیزیکی تمرکز کنید، می‌توانید از آن استفاده کنید.

برای استفادۀ موثر از این مانترا، می‌توانید پیش از شروع تمرین مدیتیشن آن را سه بار بخوانید یا ممکن است تصمیم بگیرید که آن را در کل مدیتیشن تکرار کنید.

حتی می‌توانید وقتی مدیتیشن نمی‌کنید، اما می‌خواهید از قدرت خود برای ایجاد قدرت استفاده کنید، آن را برای خود تکرار کنید.

«سو هام» (So Hum)

کلمه قدرتمند دیگر سانسکریت، مانترای «سو هام» به معنی «من هستم» ترجمه می‌شود. این یک شعار تأییدکننده خود است که می‌توانید از آن برای محبت و شفقت در زمان‌های سخت یا زمانی که اعتماد به نفس شما در حال کاهش است، استفاده کنید.

برخی از افرادی که از مانترا در مدیتیشن استفاده می‌کنند، کلمات اضافی را نیز اضافه می‌کنند که به عبارت اصلی متصل می‌شوند. در این مورد، عباراتی مانند «من کافی هستم»، «من در حال تبدیل به کسی هستم که باید باشم» و «من عاشقم و دوست دارم.» مطرح می‌شود

علاوه بر استفاده از مانترا «سو هام» در مدیتیشن، می‌توانید از آن به عنوان تأیید نیز استفاده کنید و در حالی که به چشمان خود نگاه می‌کنید، آن را در آینه بگویید.

با گذشت زمان، این امر می‌تواند راهی سریع برای مهار خود در عشق به خود و کاهش اضطراب باشد.

«ام نما شیوایا» (Om Namah Shivaya)

این مانترا، یک مانترای هندو است که از تقدیم به خداوند شیوا سرچشمه می‌گیرد. «اوم» نشان‌دهندۀ خلقت است، در حالی که «نما» به معنی «نشان دادن ستایش» و «شیوایا» به معنی «زندگی درونی» است.

مجموع این کلمات یک مانترا است که افکار شما را بر عمیق‌ترین سطح ممکن متمرکز می‌کند.

با تکرار، این مانترا می‌تواند شما را در حالت تمرکز تقریباً کامل در هر کاری که انجام می‌دهید یا قصد انجام آن را دارید، اعم از خود جلسه مدیتیشن، کاری که باید انجام دهید یا فرایندی خلاقانه که می‌خواهید در آن شرکت کنید، قرار دهد.

این مانترا می‌تواند شما را به نوعی حالت متعالی برساند که حتی اگر قصد انجام کار خاصی ندارید و می‌تواند الهام‌بخش باشد.

به عنوان مثال، استفاده از این مانترا در مدیتیشن پیش از نوشتن یک مطلب در نشریه می‌تواند امور شگفت‌انگیز جدیدی را در مورد خواسته‌های شما آشکار کند.

«گایاتری مانترا»

این مانترا، دعایی است که برای همۀ ادیان و حتی افرادی که وابستگی معنوی ندارند؛ قابل اجرا است. این مانترا به معنای تشکر از نور و درخواست برای نور است تا شما را از تاریکی محافظت کند.

این محافظت می‌تواند از دنیای خارج باشد، اما بیشتر به روشی اشاره دارد که ما می‌توانیم افکار و احساسات خود را مسدود کنیم.

بنابراین، مانترای گایاتری زمانی مناسب است که احساس می‌کنید در بخشی از زندگی خود در حال مبارزه هستید و نیاز به حفظ ایمان، نگرش مثبت و اعتقاد به بهترین نتیجه ممکن دارید.

همچنین واضح است که این مانترا چقدر می‌تواند برای تجلی مفید باشد. زیرا شما را با امور مثبت، روشنایی و فراوانی هماهنگ می‌کند و شما را از امور منفی، تاریکی و تمرکز بر فقدان (یعنی آنچه که ندارید) دور می‌کند.

«ام تات سات» (Om Tat Sat)

این مانترا که به معنی «همه چیز هست» یا «حقیقت مطلق» است، برای استفاده در هنگامی است که می‌خواهید به بالاترین وجه خود متصل شوید.

به عنوان مثال، وقتی در مورد خواستۀ خود دچار سردرگمی می‌شوید یا می‌خواهید بفهمید که چرا تلاش می‌کنید، این مانترا بینش و درون‌نگری را تشویق می‌کند.

کاربرد دیگر آن به عنوان آغازگر تجلی است؛ می‌توانید بگویید تا تمام انرژی خود را بر آن‌چه می‌خواهید به وجود آورید، متمرکز کنید.

علاوه بر این، در حالی که این مانترا یکی از موثرترین مانتراها در مدیتیشن است، همچنین تأیید بزرگی است که برای تشویق خود به اصالت می‌توانید به کار ببرید.

هنگامی که احساس می‌کنید ممکن است در معرض تغییر جهت جلب رضایت دیگران یا نقاب زدن باشید، این مانترا می‌تواند شما را دوباره به ماهیت شخصیت واقعی خود متصل کند.

«هم ساح» (Ham-Sah)

یکی دیگر از مانتراهای هندو «من آن هستم» است؛ این عبارت به ما کمک می‌کند تا نگاه وسیع تری به خود و زندگی خود داشته باشیم.

وقتی می‌بینیم که بیش از حد مادی‌گرا می‌شویم، بر تجربیات موقت یا کینه‌های قدیمی تمرکز می‌کنیم، این مانترا ما را به این آگاهی می‌رساند که ما ناظر هستیم.

شما می‌توانید دیدگاه شخص ثالثی را در مورد خود داشته باشید و متوجه شوید که چه چیزی اهمیت دارد و چه چیزی را می‌توان کنار گذاشت و فراموش کرد.

وقتی با قانون جذب آشکار می‌شوید، این مانترا می‌تواند به شما کمک کند از یک کنج خارج شوید. اگر برای دیدن راه پیش‌رو دچار مشکل هستید، از شک و تردید رنج می‌برید و مستعد به تعویق انداختن کار هستید، مدیتیشن با تمرکز بر این عبارت می‌تواند هدف شما را به ساده‌ترین بخش‌های آن هدایت کند.

همچنین برای رهایی از رنج، خوب عمل می‌کند و به شما کمک می‌کند تا درک کنید که رنج موقتی است.

«ام شانتی، شانتی، شانتی» (Om Shanti, Shanti, Shanti)

سرانجام این مانترای معروف به «آرامش ذهن، بدن و گفتار» ترجمه می‌شود. این مانترا بر اساس فلسفه باستانی هند است و همان‌طور که از کلمات پیداست، تجسم صلح را ترویج می کند.

تکرار آن می‌تواند بدن شما را آرام کند، ذهن شما را آرام کند و به شما کمک کند تا واضح‌تر صحبت کنید. همان‌طور که چندین مانترای دیگر انجام می‌دهید، این یکی درمان ناراحتی، عصبانیت و سردرگمی است.

این امر نه تنها در مدیتیشن، بلکه به عنوان تأیید یا نقل قول مکتوب در رویاها نیز قدرتمند می‌شود.

کاربردهای اجتماعی دیگری نیز برای این مانترا وجود دارد؛ افراد گاهی اوقات به دیگران جهت اهمیت «ام شانتی، شانتی، شانتی» می‌گویند یا ممکن است توسط گروهی در طول جشن (به عنوان مثال، تولد یا مراسم نامگذاری) خوانده شود.

چگونه مانترای خود را پیدا کنیم؟

اکنون که طیف وسیعی از مانتراها را با اهداف و موضوعات مختلف ملاحظه کرده‌اید، احتمالاً می‌پرسید «مانترای من چیست؟»

انتخاب یکی می‌تواند چالش‌برانگیز به نظر برسد، اما هنگامی که مورد مناسب خود را پیدا کردید به شما حس استحکام، قدرت درونی و انعطاف پذیری می‌دهد.

الهام‌بخش باشید

در مرحله اول، توجه به این نکته ضروری است که استفاده از مانترا در مدیتیشن یک امر فوق‌العاده شخصی است.

هیچ قانونی وجود ندارد که باید به آن پایبند باشید و هیچ کس غیر از خود نمی‌تواند دقیقاً تشخیص دهد که چه چیزی برای شما مناسب است.

با این وجود، الهام گرفتن از نحوۀ استفاده افراد دیگر از مانتراها می‌تواند به شما در پیدا کردن الگوی خود کمک کند، بنابراین با کاوش در مورد مانتراهایی که افراد دیگر انتخاب می‌کنند، شروع کنید.

چرا آنها را انتخاب کردند؟ آنها چه روندی را انتخاب کردند؟ آنها چه مزایایی را تجربه می‌کنند؟

نکته مهم این است که شما باید به یاد داشته باشید که مانترا در مدیتیشن ثابت نیست. شما می‌توانید با آنها بازی کنید، انواع مختلف را آزمایش کنید و در واقع با تغییر زندگی و تغییر تمرکز، مانترا را تغییر دهید.

مانترای خاصی در زمانی که به دنبال ایجاد یک کسب و کار هستید، مناسب شماست، همچنین ممکن است در زمانی که به دنبال عشق یا تشکیل خانواده هستید، مانترایی مورد توجه شما قرار بگیرد. با کنجکاوی، گشودگی و خلاقیت به این فرایند نزدیک شوید.

تسلیم به مانترا

هنگامی که شروع به کار با مانترا در مدیتیشن می‌کنید، عاقلانه است که به خود اجازه دهید در پاسخ به استفاده از این مانتراها رشد کنید.

با تغییر زبانی که هنگام صحبت با خود استفاده می‌کنید، نگرش خود را نیز نسبت به خود تغییر می‌دهید.

البته برای رسیدن به این جایگاه تغییر و پذیرش خود، باید تسلیم مانترای خود باشید وبه این باور برسید که این مانترا کافی است و به شما عشق، شفقت و شفا می‌بخشد.

افراد غالباً تمایلی به گفتن روایت خود در خارج از مدیتیشن دارند و شما باید به قضاوت خود در این مورد اعتماد کنید. اگر احساس می‌کنید مناسب است که آن را صبح برای خود بخوانید، قبل از خواب بگویید یا در طول رفت و آمد روزانه خود مکرراً بنویسید اینها همه نشان می‌دهد که شما در واقع تسلیم مانترا هستید.

در همین حال، اگر هرگز به مانترای خارج از مدیتیشن فکر نکنید، ممکن است مانترا دیگری برای شما قوی‌تر باشد.

متعهد شدن به مانترا

توصیه‌های فوق همه در مورد اجازه دادن به مانترا جهت هدایت و رشد شخصی شما به مسیری است که نیاز دارید.

با این وجود، رابطه شما با مانترا نیز باید یک رابطه فعال باشد. بسیار مهم است که آن را خیلی زود در تمرین مدیتیشن مکرر ادغام کنید تا در تفکر شما کاشته شود.

در همین حال، هنگامی که تصمیمات مهمی می‌گیرید، از خود بپرسید: «آیا این با مانترای من مطابقت دارد؟». به این ترتیب، کلماتی که انتخاب کرده‌اید می‌توانند به عنوان یک راهنما یا قطب‌نما برای شما عمل کنند و شما را قادر می‌سازد تا به احساسات و شهود خود بهتر دسترسی پیدا کنید.

با این وجود، هرگز مجبور نشوید به یک مانترا متعهد شوید. این امر باید منعکس‌کننده این نکته باشد که شما کی هستید و چه می‌خواهید و اگر مقاومت قابل توجهی را تجربه کردید، به خود اجازه دهید که حرکت کند.

غالباً مدتی طول می‌کشد تا کلماتی را بیابید که واقعاً در روح شما طنین‌انداز باشد.

با مانترای خود یکی شوید

بعد از این‌که مانترایی را که دوست دارید پیدا کردید، تسلیم آن شدید و تعهدات روزانۀ خود را در مورد معنای آن انجام دادید، آخرین مرحله شامل پذیرفتن این است که این مانترا همواره در درون شماست.

این یک فرایند ارگانیک است که در درجات مختلف اتفاق می‌افتد، اما زمانی که شروع به ایجاد این همزیستی با مانترا می‌کنید، این امر را می‌دانید.

شما احساس خواهید کرد که آن در بدن شما زندگی می‌کند و آن را به عنوان منبعی تجربه می‌کنید که می‌توانید بارها و بارها به آن بازگردید. وقتی استرس دارید یا مطمئن نیستید، به قلب خود نگاه کنید و از قدرت و دلسوزی مورد نیاز خود استفاده کنید.

شما می‌توانید از عبارت «مانترای من، درون من است» یا «مانترا و من یکی هستیم» به عنوان تأییدی برای کمک به خود در تقویت این رابطه استفاده کنید.

برای تقویت قدرت تجلی خود، از مانترا در مدیتیشن استفاده کنید

همان‌طور که کاوش کرده‌ایم، مانترا در مدیتیشن منبع قوی قدرت، رشد و آسودگی شخصی است. موارد زیادی برای انتخاب وجود دارد؛ ما فقط چند مورد را بررسی کرده‌ایم و هرکسی رابطۀ منحصر به فردی با مانترای مورد نیاز خود در نقطه خاصی از زندگی خود دارد.

با این وجود، ما همچنین در سراسر مطالب به این نکته اشاره کرده‌ایم که راه‌هایی برای استفاده از مانتراهای شما به عنوان تأیید وجود دارد و این چیزی است که می‌توانید در تمرین قانون جذب خود گسترش دهید.

در واقع، «تأیید» در ادبیات تجلی فقط یک مانترا است و اظهارات مثبتی است که عشق، شفقت به خود و اعتماد به نفس را ارتقا می‌بخشد.

چرا مانترا را همراه با ترجمه آن بیان نمی‌کنید و هر دو را در یک مانترای حتی قوی‌تر ترکیب نمی‌کنید؟ به طور متناوب، ممکن است بارها و بارها مانترای خود را بنویسید که روشی برای پایبندی به آن و همچنین روشی برای استفاده از آن به عنوان تأیید است.

همان‌طور که اغلب اتفاق می‌افتد، شیوه‌های قانون جذب و آیین‌های مدیتیشن باستانی فوق‌العاده مکمل یکدیگر هستند.

منبع
thelawofattraction

تیم وان جذب

سایت وان جذب اولین و کامل ترین مرجع آموزش قانون جذب و موفقیت در ایران با آپدیت روزانه، پیشنهاد می کنیم اگر به دنبال این هستید که جزء یک درصد موفق و سطح بالای جامعه باشید، مطالعه روزانه را در برنامه خود جای دهید، خواندن روزانه مقالات سایت وان جذب هم می تواند یک عادت مفید برای شما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا