رابطه ناامن چیست؟ (6 نشانه ناامنی)

همه می­دانیم که ناامن بودن خوب نیست. ما در مورد افراد ناامن در دنیای روابط عاشقانه اظهارات تحقیرآمیزی می­ شنویم و در محل کار افراد ناامن را به شکلی می­ بینیم که نمی­توانند پتانسیل و توانایی خود را شناسایی کنند. ما انسان­ هایی که عدم امنیت را تجربه کرده­ایم، می­دانیم که این امر باعث ایجاد یک زندگی احساسی متزلزل و مالیخولیایی نیز خواهد شد.

با این حال، عدم امنیت می­تواند طاقت­فرسا باشد. امکان دارد از دیدن آن­ها و اینکه هرگز تغییر نکنیم بترسیم.

به همین دلیل بسیار اهمیت دارد که چه چیزی شما را در این روند راهنمایی کند.

در این راهنما از سایت وان جذب برای غلبه کردن بر علائم اولیه کلیدی ناامنی، ما با تعریف مفهوم و بررسی چگونگی رشد و توسعه آن آغاز می­کنیم.

سپس شش نشانه کلیدی ناامنی را مرور کرده و در نظر می­گیریم که چگونه توانایی تشخیص آن­ها را در خود ایجاد کنید.

اگر این علائم برای شما آشنا هستند، جای نگرانی نیست؛ زیرا ما چهار استراتژی قدرتمند برای حرکت رو به جلو ارائه می­دهیم.

در نهایت ما با بررسی راه­هایی بر ورود به ضمیر ناخودآگاه و تغییر باورها و احساسات ریشه­ای که باعث ایجاد ناامنی می­شود، صحبت خود را خاتمه می­دهیم.

رابطه ناامن چیست و چگونه ایجاد می شود؟

به طور خلاصه، عدم احساس خوب بودن به اندازه کافی را ناامنی گویند. عدم امنیت ممکن است کلی باشد و باعث شود در مورد شایستگی خود در عشق شک کنید.

ناامنی می­تواند در موارد خاص نیز پیش بیاید؛ شما ممکن است به هوش خود اطمینان کافی داشته باشید، اما در مورد بدن خود احساس ناامنی کنید. یا اینکه ممکن است فکر کنید در شغل خود عالی هستید اما در موقعیت­های اجتماعی اعتماد به نفس ندارید.

نکته مهم این است که ناامنی نیز شما را عقب می­اندازد. این مثال­ها از ناامنی باعث بازداری از بهترین نسخه خود بودن و همچنین لذت نبردن از زندگی در بین همه افراد می­شود.

این احساس ناهنجار در مورد خودمان از کجا نشأت می­گیرد؟ هر شخصی داستان متفاوتی دارد، اما ناامنی ها معمولا در اوایل زندگی در تجربیات شخصی­مان با مراقبین، در مدرسه و یا در اولین روابطی که داریم، آغاز می­شوند.

هنگامی که ذهن و مفاهیم ذهنی ما در مورد خودمان آسیب­پذیر هستند، می­توانیم همه قضاوت­های منفی را درست فرض کنیم. به این ترتیب کلمه­ای مثل «قلدر مدرسه»، ممکن است برای همیشه در ذهن ما زنده بماند و ما را درگیر و تحقیر کند.

علائم کلیدی رابطه ناامن

هیچ یک از ما از اعتماد به ­نفس کامل برخوردار نیستیم. در چنین وضعی چگونه تشخیص می­دهید که وقتی احساس ناامنی در روابط می ­کنید، این به همان مقداری است که احتمالا بر زندگی شما تأثیری منفی خواهد گذاشت؟

مراقب این شش نشانه اصلی روابط ناامن باشید.

1. هنگامی که تماس چشمی به حداقل می­رسد

زبان بدن بیش از کلمات در روابط ما مؤثر هستند و سرنخ­هایی از احساسات و نیات ما به دیگران می­دهند. تماس چشمی درک کردن را تسهیل می­کند و به افراد یاری می­رساند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

با این حال اگر شما احساس عدم امنیت می­کنید، حتی تماس چشمی برای چند ثانیه می­تواند باعث شود تا شما به شدت احساس ناراحتی کنید.

ممکن است بهانه­ای برای اجتناب از تماس چشمی پیدا کنید؛ مانند نشستن در کنار دیگران به جای رو به رو شدن با آن­ها و یا بازی کردن با چیزی که روی پایتان وقتی که نشسته­اید قرار دارد.

چرا افرادی که احساس ناامنی می­کنند، برقراری ارتباط چشمی برایشان سخت است؟ اولا شما ممکن است از اینکه به دیگران اجازه دهید خود واقعی شما را ببینند بترسید. کارشناسان تخمین می­زنند که ما می­توانیم تنها از طریق چشمان خود در حدود پنجاه حالت روانی متمایز را انتقال دهیم.

دوما ممکن است از دیدن واکنش­های دیگران عصبی شوید زیرا اگر احساسات منفی نسبت به خودتان را حس کنید چه؟

2. طبیعت تدافعی

یکی دیگر از نشانه­های ناامنی آن است که به راحتی می­تواند با اعتماد به نفس زیاد اشتباه گرفته شود، حالت تدافعی است. این به عنوان سرسختی و نمونه­ای تهاجمی از بردن در بحث­ها، مطرح می­شود.

امکان دارد که در کوچک­ترین مسائل تا پای جان بجنگید و اگر شخصی تلاش کند گذشته شما و افکار و احساسات واقعی­تان را ببیند حالت تدافعی بگیرید.

این امر شاید متکبرانه به نظر برسد؛ زیرا به راحتی می­توان تصور کرد که تنها اعتماد به نفس افراطی می­تواند شخصی را تا این اندازه متعصب جلوه دهد.

با این وجود، حقیقت این است که چنین حالت دفاعی فقط مربوط به ترس است که ما هنگام حمله به باورهای اصلی خود احساس می­کنیم.

ما احساس می­کنیم که سرشتمان مورد انتقاد قرار گرفته است و چون خود را شکست­خورده می­دانیم، می­ترسیم.

3. نیاز به ثبات در اطمینان ­خاطر

یکی از واضح­ترین نشانه­های ناامنی، نیاز شدید به اطمینان خاطر است.

وقتی در یک رابطه عاشقانه هستید، این امر می­تواند خود را در قالب ارسال پیام­های مداوم یا صدها بار تماس گرفتن، نشان دهد و فقط برای این است که بدانید طرف مقابل شما چه کاری انجام داده و اینکه آیا هنوز به شما اهمیت می­دهد یا خیر.

در مواردی که این مشکل خیلی شدید است، می­تواند خود را در قالب چک کردن شریک خویش به خاطر ترس از عدم وفاداری (خیانت) بروز دهد.

افرادی که عمیقا احساس ناامنی می­کنند، احتمال دارد تمایل به خواندن ایمیل و چک کردن تلفن همراه شریک خود داشته باشند یا به صورت ناگهانی در مکان­هایی حاضر شوند تا مچ آن­ها را بگیرند.

نیاز به اطمینان خاطر حتی اگر مجرد هستید می­تواند خودش را در روابط دوستانه یا محل کار نمایان کند. ممکن است نیاز به شنیدن اینکه دوستانتان شما را هنوز هم دوست می­دارند، داشته باشید یا مثلا رییس شما هنوز برای شما ارزش قائل است یا نه.

4. ناتوانی در به کار بردن سکوت

سکوت می­تواند فضایی را برای ما ایجاد کند تا در آن درباره آن­چه در درونمان اتفاق می­افتد، تأمل کنیم. به عنوان مثال، درمانگران  در برخی جلسات عمدا از سکوت استفاده می­کنند یا افرادی که به هم نزدیک هستند، از دوره­های طولانی از سکوت در کنار هم لذت ببرند.

در مقابل اگر در شرایط ناامنی قرار دارید، احتمالا در مواقعی که باید سکوت سه ثانیه­ای را تحمل کنید، در لاک خود فرو می­روید.

و این امر می­تواند شما را مجبور به صحبت بیش از حد کند؛ مثلا در مورد آن­چه که ممکن است اتفاق بیفتد، در مورد آب­وهوا و حتی درباره خودتان.

این راهی است که از طریق آن می­توان ناامنی را به عنوان غرور تشخیص داد؛ با این استدلال غلط که صحبت کردن زیاد درباره خود به این معنی است که شما شیفته خودتان هستید.

چرا سکوت تا این اندازه دردناک است؟ زیرا اغلب باعث خواهد شد که افراد ناامن به طور دردناکی نسبت به خودشان آگاه شوند و اضطراب را افزایش دهند. همچنین ممکن است تحت این فشار قرار بگیرید که باید همواره جذاب و شوخ به نظر بیایید.

5. زبان بدن ناامن

زبان بدن می­تواند به شما در شناسایی اینکه چقدر ناامن هستید، کمک کند. به طور ویژه، افراد ناامن تمایل دارند به طور مداوم سر خود را تکان دهند که نشان­گر توافق است حتی در هنگامی که آن را احساس نمی­کنند.

این عموما مربوط به تمایل به دوست داشته شدن است. شما می­خواهید در دیگران این احساس را به وجود بیاورید که کاملا با صحبت­های آن­ها آشنا هستید و می­خواهید آن­ها بدانند شما به آن­ها گوش می­دهید.

در حقیقت، شکست در امر به چالش کشیدن کسانی که به آن­ها اهمیت می­دهید، می­تواند روابط را سطحی نگه­دارد و از هر دو سمت رشد را نادیده بگیرد.

سایر عادات زبان بدن که نشان­دهنده ناامنی هستند، شامل حرکات زیاد دست و پا، تکان دادن زانو به بالا و پایین و جویدن انگشتان است.

اساسا وقتی در محیط عمومی نمی­توانید آرام بنشینید، احتمالا با نگرانی نسبتا جدی در مورد مسئله­ای رو به رو هستید.

6. زره بدن

در نهایت، از آن­جا که ناامنی بسیار ناراحت­کننده است، این طبیعی است که شما به دنبال راه­هایی برای یافتن آرامش باشید.

این مورد ممکن است غالبا در خانه­­ها نمایان شود، همچون انتخاب یک صندلی خاص هر بار که در یک اتاق هستید یا گرفتن یک بالش در آغوش، تا بدن خود را پنهان کنید.

ممکن است شما عادتی داشته باشید که قبل از بیرون رفتن باید انجام دهید، یا شاید احساس می­کنید که باید لباس­های گشاد یا تیره بپوشید، پس شما محجوب هستید.

متخصصان به این نوع رفتارها «بستن پنجره» می­گویند.

«بستن پنجره» علاوه بر اینکه به شما کمک می­کند به دلیل انس با عادات احساس بهتری داشته باشید، به شما اطمینان می­دهد که مردم در مورد شما قضاوت نمی­کنند.

شما تمام نیروی خود را به کار می­گیرید تا توجه را از خود دور کنید و مطمئن شوید کسانی که به شما نگاه می­کنند واقعاً نمی­توانند چیزی واقعی را ببینند.

چگونه اعتماد به نفس و عزت نفس ایجاد کنیم

رابطه ناامن چیست؟

اکنون که می دانید چطور نشانه‌های ناامنی را در خود تشخیص دهید، بیایید به ایجاد اعتماد به نفس بپردازیم.

این چهار تکنیک به شما کمک خواهد کرد تا عزت نفس خویش را بالا ببرید و در مسیرتان رو به جلو باشید.

افکار منفی را به چالش بکشید

قدم اول برای مقابله با ناامنی این است که افکار منفی خویش را در مورد خودتان به چالش بکشید.

شما احتمالاً یک صدای خودسرزنش‌گر درونی دارید که مدام به شما می­گوید چطور به اندازه کافی خوب نیستید، باهوش نیستید، جذاب نیستید و هیچ کس واقعاً نمی­خواهد به شما نزدیک شود.

وقتی این کار را انجام می‌دهید، به افکارتان توجه کنید. شاید بتوانید افکاری را که به ذهن شما می‌رسد بنویسید. سپس، چیزی بنویسید یا بگویید که در تقابل با افکار منفی شما باشد.

این باور خودسرزنش‌گر که «وقتی من کارم را ارائه کنم همه به آن می‌خندند» می تواند به عبارتی تأیید کننده تبدیل شود. من برای این ارائه آماده شده‌ام و بهترین کاری را که در توان دارم انجام خواهم داد.

وقتی به این فکر می­کنید که چطور باید با خودتان صحبت کنید، روی لحنی تمرکز کنید  که زمان صبحت کردن با معشوقتان از آن استفاده می­کنید.

آیا این چیزها را به دوستان خود می گویید یا حتی به آنها فکر می کنید؟ اگر نه، آن­ها را به خودتان نگویید. تمرین کنید یاد بگیرید که به مرور زمان به خودتان همدلی و شفقت بورزید.

تمرکز بر مثبت‌گرایی

مطالعات روانشناسی متعدد نشان می‌دهند که ما (در ذهن خود) به موارد منفی بیش از موارد مثبت وزن می‌دهیم.

برای اینکه تنها یک مورد بد در نظر ما متعادل شود ، چندین مورد خوب لازم است، و باورهای ما نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

برای مقابله با قدرت منفی در اطراف و درون خود، تلاش کنید توجه خود را بر روی چیزهای خوب متمرکز کنید.

برخی از تمریناتی که بهتر است تجربه کنید شامل موارد زیر است:

 • چالش نوشتن ده چیز از آنچه که در مورد خودتان دوست دارید.
 • رفتن به پیاده‌روی و عکاسی از پنج چیز زیبا.
 • ثبت یک­بار تعریف و تمجید که بیش از یک ماه دریافت می­کنید.
 • در یک مجله قدردانی روزانه بنویسید که در آن 5 تا 10 مورد را که برای آنها شکرگزاری می­کنید یادداشت کنید.
 • یک تاکتیک بسیار موثر، داشتن یک ظرف مثبت‌نگری است. به نوشتن مطالب مثبت درباره خود ادامه دهید، آن­ها را تا کنید و در یک ظرف بگذارید.
 • هنگامی که به افزایش اعتماد به نفس نیاز دارید یا در حال تلاش (در موقعیتی بحرانی) هستید، به میزانی که نیاز دارید تا احساس بهتری داشته باشید، کاغذها را باز کنید.

سعی کنید نگرش‌ها و طرز فکر خود را تغییر دهید.

چنانچه پیش از این ذکر شد، تغییر ذهنیت و دیدگاه شما در هنگام تلاش برای غلبه بر ناامنی بسیار مهم است.

در اینجا­، می توانید از برخی از تکنیک ­های قانون جذب استفاده کنید، که معتقد است خوبی، خوبی را جذب می‌کند. به عبارت دیگر، اگر ما خوبی و شادی را ارائه دهیم، این همان چیزی است که در عوض به دست می آوریم.

به طور خاص، سعی کنید روزانه جملات تصدیقی خود را بخوانید. این­ها جملاتی هستند که شما در حالت ایده ­آل روبه­ روی آینه به خودتان می­گویید. آن­ها باید بر دلایلی تمرکز داشته باشند که احساس خوبی را بدهند. برای مثال موارد زیر (هرچند می­توانید با تمایل خود هر یک از آن­ها را اصلاح کنید):

 • امروز یک روز موفقیت­آمیز و زیبا خواهد بود.
 • من موفق و با اعتماد به نفس بوده و برای استقبال از امروز هیجان­زده هستم.
 • من عشق می­ورزم و سزاوار عشق هستم.
 • هر روز بیشتر اعتماد به نفس پیدا می­کنم و قدرتمندتر می­شوم.
 • من با اعتمادبه­نفس، شاد و آماده برای بهترین بودن هستم.

کارها را خودتان انجام دهید

سرانجام ناامنی، وابسته شدن را موجب خواهد شد. ما به راحتی خودمان را وسط یک رابطه ناسالم بیابیم و اغلب تمام مسائل مربوط به خود را به دست دیگران دهیم.

به عبارت دیگر، ما به خود اعتماد نداریم؛ بنابراین تصمیم ­ها و حتی گاهی باورها را به شریک، همکار یا دوست خود می­سپاریم.

با این وجود، این مسئله شما را از ایجاد اعتماد به نفس واقعی در خودتان باز می­دارد؛ زیرا هرگز دلایل خوبی برای باور به قدرت خود نمی­یابید.

برای فرار از این الگوی زندگی، خود را متعهد به انجام کارهای بیشتر کنید.

این چیزی است که می­تواند برای اضافه­ کاری ایجاد شود؛ زیرا از انجام دادن آن از همان ابتدا می­تواند تکان ­دهنده باشد.

چند مورد را انتخاب کرده تا کنترل این هفته را به دست بگیرید و با گذشت چند هفته چیزهای بیشتری به آن­ها اضافه کنید.

شما می­توانید با انتخاب لباس شخصی خود بدون ارائه اطلاعات در محل کار و بدون پرسیدن نظر شروع کنید.

با گذشت زمان خواهید دید که بدون اتکا به شخص دیگر، می­توانید کار بزرگی را انجام دهید.

منبع
thelawofattraction

تیم وان جذب

سایت وان جذب اولین و کامل ترین مرجع آموزش قانون جذب و موفقیت در ایران با آپدیت روزانه، پیشنهاد می کنیم اگر به دنبال این هستید که جزء یک درصد موفق و سطح بالای جامعه باشید، مطالعه روزانه را در برنامه خود جای دهید، خواندن روزانه مقالات سایت وان جذب هم می تواند یک عادت مفید برای شما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا