خروج از منطقه امن (راحتی) در 6 مرحله

از منطقه راحتی خود خارج شوید: خوشبختی منتظر شماست

«برای به دست آوردن چیزی که هرگز نداشته‌اید باید کاری را انجام دهید که هرگز انجام نداده‌اید»

آخرین باری که از محدوده راحتی خود خارج شدید، کی بود؟ خروج از منطقۀ راحتی هر از چند گاهی می‌تواند برای کمک به رشد فردی و شاد بودن ضروری باشد.

این امر ما را به دنیای بزرگ وسیعی می‌برد. علاوه بر این، محدودیت‌های ما را آزمایش می‌کند، حواس ما را شعله ور می‌سازد و به ما در ایجاد ارتباطات عمیق‌تر با دیگران کمک می‌کند.

با تجربۀ دنیا، احساس موفقیت و اعتماد به نفس بیشتری به وجود می‌آید. در نتیجه با افزایش اعتماد به نفس، انگیزۀ ادامه زندگی تا حد ممکن در زندگی بزرگ و برجسته ایجاد می‌شود.

به برخی از مهمترین تجربیات و لحظات زندگی خود تا به امروز فکر کنید. به احتمال زیاد در این لحظات عالی بود که شما یک قدم از ایمان برداشتید.

شاید چیز جدیدی یا ترسناک امتحان کرده‌اید و از محدوده راحتی خود خارج شده‌اید. می‌بینید که وقتی ما خارج از محدودۀ خود فکر و عمل می‌کنیم، زندگی ما به آتش کشیده می‌شود.

ما خیره‌کننده‌ترین احساسات و هیجان را متوقف می‌کنیم. هنگامی که خارج از محدوده راحتی خود هستیم، در زنده‌ترین حالت خود هستیم.

نمودار منطقۀ راحتی: زندگی در انتهای منطقه راحتی شما آغاز می‌شود.

با همۀ این موارد، چگونه می‌توانید دقیقاً بدانید که چقدر باید خارج از محدوده راحتی خود فراتر بروید؟ و چگونه می‌دانید که در واقع این کار را انجام می‌دهید؟

ما راه خود را از طریق آن‌چه در اصل «منطقۀ راحتی» است توضیح می‌دهیم و چهار حوزۀ مجزا یعنی راحتی، ترس، یادگیری و رشد را تشریح می‌کنیم.

رشد از منطقۀ راحتی

بیایید با منطقه راحتی شما شروع کنیم؛ آن مکان آرامش‌ بخش و ایمن که اگر می‌خواهید رشد کنید، باید آن را ترک کنید. (پیشنهاد می کنیم مطلب 4 روش افزایش آرامش ذهن را نیز بخوانید)

بودن در این مکان، انجام کارهایی است که شما را به چالش نمی‌کشد و شما را از ریسک کردن باز می‌دارد. به عنوان مثال، اگر به جای درخواست شغلی که ممکن است برای شما مفید باشد، برنامه‌های تلویزیونی را روی مبل خود ببینید، این امر در منطقه راحتی شما باقی می‌ماند.

با گذشت زمان، در این مکان بی‌قرار می‌شویم و آن‌چه پیشتر بسیار راحت بود، کمتر راحت می‌شود. متوجه می‌شویم که اگر قرار است برآورده شویم، باید پیشرفت کنیم.

با این وجود، پیش از این‌که بتوانید رشد واقعی را بپذیرید، باید از دو منطقۀ دیگر عبور کنید.

شناخت منطقۀ ترس خود

ترسناک است که منطقه راحتی خود را ترک کنید، بنابراین منطقی است که نخستین مکان جدیدی که به آن می‌رسید، منطقۀ ترس است. بدن ما تکامل یافته است تا ما را از چیزهایی که ممکن است به ما صدمه بزنند، در تلاش برای حفظ امنیت احساس ترس کنیم.

بنابراین هنگامی که برای نخستین بار سعی می‌کنیم به ناشناخته بپردازیم، با آن تکان دچار وحشت مواجه می‌شویم. ما نگران این هستیم که بیشتر با موارد امور منفی به جای امور مثبت روبرو شویم و از توانایی خود در مقابله با سختی‌ها نگرانیم.

نخستین قدم برای آرام کردن این اضطراب و مهاجرت به مکانی برای یادگیری این است که واقعاً با ویژگی‌های ترس روبرو شوید؛ بیشتر در این مورد به صورت زیر!

تمایل به منطقۀ یادگیری

گذشته از منطقۀ ترس، منطقۀ یادگیری است؛ جایی که شما آرام‌تر هستید، اما ممکن است ناامید نیز شوید.

این زمانی است که احساس می‌کنید همه چیز را کاملاً تحت کنترل ندارید، این نقطۀ پیشرفت شماست. زندگی ممکن است پرتنش و طاقت‌فرسا باشد، زیرا هر روز با چالش‌های متعددی روبرو هستیم.

سعی کنید بر این واقعیت تمرکز کنید که همۀ این مشکلات جدید باعث رشد می‌شوند و به شما فرصت یادگیری می‌دهند. هر بار که احساس می‌کنید، آه می‌کشید یا تسلیم می‌شوید، از خود بپرسید «اینجا چه چیزی می‌توانم یاد بگیرم؟»

هرچه سریع‌تر مایل به یادگیری باشید، سریع‌تر به نقطه‌ای می‌رسید که رشد واقعی شروع می‌شود.

به دنبال منطقۀ رشد خود باشید

سرانجام هنگامی که مناطق ترس و یادگیری را کنترل کرده‌اید، به منطقۀ رشد می رسید! این جایی است که می‌توانید احساس خوبی نسبت به خود و چالش‌هایی که با آن روبرو هستید، داشته باشید.

مطمئن باشید که به خودتان تبریک می‌گویید و درمورد تمام کارهایی که برای رسیدن به اینجا انجام داده‌اید، فکر می‌کنید. شما اکنون در نقطه ای هستید که می‌توانید به بالاترین سطح خود برسید و پتانسیل خود را به کار بگیرید.

با این وجود، اطمینان حاصل کنید که آیا به طور منظم در مورد رسیدن به منطقه راحتی جدید فکر می‌کنید. می‌توانید انتظار داشته باشید که چرخۀ آسایش رشد چندین بار در طول عمر شما تکرار شود، با این‌که با افزایش رشد، فراوانی آن کاهش می‌یابد.

چه چیزی مانع خروج شما از منطقۀ آسودگی می‌شود؟

زندگی‌ای که خارج از محدوده آسودگی شما قرار دارد، بدون پشیمانی است … پس چرا به بازی ایمن ادامه نمی‌دهید؟

به عنوان یک انسان، دوست داریم فکر کنیم که در بهترین و ایمن‌ترین حالت خود هستیم؛ هنگامی که در قلمروهای منطقه راحتی خود زندگی می‌کنیم. ما ایمنی و آشنایی را دوست داریم. اما آن‌چه واقعا مانع از برداشتن گام در خط نامرئی مناطق راحتی ما می‌شود، چیست؟

پاسخ ساده است: ترس. این ترس از ناشناخته‌ها و ناآشنایی‌ها است. همچنین ترس از دست دادن کنترل بر زندگی ما یا ترس از این است که دیگران در مورد ما چه تصوری دارند.

انواع و اقسام دلایل وجود دارد که ممکن است ما از عبور از این مرزها در زندگی ناآشنا (و بسیار شادتر) بسیار بترسیم.

با این وجود، همۀ آنها با ترس شروع می‌شوند.

نکته: دریابید چه چیزی مانع از بروز زندگی رویایی شما می‌شود، فقط همین حالا اینجا را کلیک کنید!

خارج شدن از منطقه راحتی برای خارج شدن از مسیر خود

این درست است که ما اغلب بدترین دشمن خودمان هستیم. این امر به ویژه هنگامی که نوبت به برداشتن نخستین قدم به سوی تغییر می‌رسد، صادق است.

ما اغلب سعی می‌کنیم خودمان را متقاعد کنیم که وقتی خوشحال نیستیم، خوشحال هستیم یا بدترین سناریوی ممکن را به خود یادآوری کنیم، نه این‌که تمرکز خود را بر هیجانی بگذاریم که جهان به ما ارائه می‌دهد.

فرار از منطقه راحتی شما لزوماً به این معنا نیست که باید با پای برهنه بروید و از روی گودالی از تمساح‌ها بپرید (البته اگر مایل نیستید).

این امر می‌تواند به سادگی ایستادن در برابر کسی باشد که با او موافق نیستید، سفر به جایی جدید، حرفه‌ای با سرگرمی مورد علاقه خود … این لیست همچنان ادامه دارد. با این اوصاف، هر چه بیشتر از منطقه راحتی خود دور می‌شوید، می‌توانید جاه‌طلب‌تر شوید.

در شش مرحله آسان از منطقه راحتی خود خارج شوید

خروج از منطقه امن

اکنون بیایید به بررسی نحوۀ خارج شدن از منطقه راحتی خود از امروز بپردازیم. با رعایت دقیق و صادقانه، این شش مرحله به شما کمک می‌کند تا ترس را بپذیرید، به یادگیری متمایل شوید و سرانجام به فردی تبدیل شوید که همیشه قرار بود باشید.

مرحله 1: چالش منطقۀ آسودگی را انجام دهید

وقتی فرصتی برای انجام کار جدیدی پیش‌روی ما قرار می‌گیرد، اغلب خیلی زود آن را رد می‌کنیم و یا بهانه‌جویی می‌کنیم. عذر و بهانه می‌آورم و به خودمان تغذیه می کنیم.

مثال‌ها می‌تواند شامل «من نمی‌توانم چون پول یا زمان یا تجربه کافی ندارم» یا «زمان مناسب نیست، شاید وقتی پول یا تجربه یا زمان بیشتری دارم» باشد.

این تاکتیک‌های تاخیری می‌تواند حقیقت داشته باشد، اممکن است در حال حاضر پول، زمان یا تجربه زیادی نداشته باشید، اما در زندگی، چه زمان مناسبی وجود دارد؟

زمان آن هم‌اکنون است! بنابراین بیاموزید که در هر فرصتی که برای شما پیش می‌آید؛ چه بزرگ و چه کوچک، بله بگویید!

آگاهانه یا ناآگاهانه، این فرصت را وارد زندگی خود کرده‌اید، بنابراین با هر دو دست از آن استفاده کنید! این مهم است که به یاد داشته باشیم که هرگز بیش از توان به ما داده نمی‌شود. به خود اعتماد داشته باشید، بله بگویید و هرگز به عقب نگاه نکنید.

مرحله 2: بر اضطراب منطقۀ آسودگی خود غلبه کنید

به خاطر داشته باشید که ترس از ناشناخته‌ها کاملاً طبیعی است.

سال‌ها کوشش تکاملی باعث شده است که تهدیدهای مربوط به ایمنی خود را شناسایی کرده و از آنها پنهان شوید. برای خروج از مناطق راحتی، باید ترس را کنترل کنیم.

اما چگونه می‌توانیم این اضطراب ذاتی را که احساس می‌کنیم، برطرف کنیم؟ ابتدا سعی کنید دقیقاً مشخص کنید از چه چیزی می‌ترسید. به عنوان مثال، اگر در حال خروج از منطقه راحتی خود با مواجهه با یک نفر در قرار ملاقات هستید، چرا این امر ترسناک است؟

شاید آن را به «ترس از طرد شدن» خلاصه کنید. این مرحلۀ مهمی است، یک برنامۀ مشخص برای مقابله با این نتیجه ترسناک تهیه کنید.

به عنوان مثال، شاید شما متعهد شوید که هفتۀ آینده از شخص دیگری چیزی بخواهید و روز بعد با تماشای چیزی که شما را می‌خنداند، احساس بهتری داشته باشید.

اکنون شما ترس را خلع سلاح کرده‌اید و به خود نشان می‌دهید که توانایی برخورد با بدترین نتیجه را دارید.

مرحله 3: منطقۀ ناراحتی را بپذیرید

این نیز مهم است که بپذیرید خروج از منطقه راحتی بر اساس تعریف همواره ناراحت‌کننده خواهد بود. می‌توانید برای کاهش ترس کار کنید، اما باید با ناراحتی، راحت شوید.

برای این کار سعی نکنید ناراحتی را کنار بگذارید. در عوض بگذارید خودتان آن را احساس کنید و اجازه دهید خودتان تصدیق کنید که این یک واکنش طبیعی است. در مرحله بعد، اعتقاد خود را در آن لحظه به چالش بکشید.

آیا واقعا حقیقت دارد؟ چگونه ممکن است علیه بخشی از خودتان که فکر می‌کند در وضعیت بدی هستید، بحث کنید؟

علاوه بر این، سعی کنید طرز فکر خود را در مورد ناراحتی تغییر دهید. سعی کنید آن را به عنوان یک نشانۀ خوب در حال حرکت به جلو ببینید.

این مانند آزمایش لیکوموس است که آیا از منطقه راحتی خود خارج می‌شوید یا خیر.

اگر ناراحت نیستید، مستحق پاداش شجاعت هستید و باید از آن‌چه در آینده است، هیجان‌زده شوید. شما در مسیر کارهای بهتر هستید.

مرحله 4: با افرادی که به شما کمک می‌کنند از منطقۀ راحتی خود خارج شوید، خودتان را احاطه کنید

به احتمال زیاد برخی از افراد در زندگی بیشتر از دیگران از شما حمایت می‌کنند. به عنوان مثال، گاهی اوقات دوستان یا اعضای خانواده خوب هستند، اما در واقع شما را تشویق می‌کنند که در منطقۀ راحتی خود گیر کنید، زیرا آنها نمی‌خواهند شما احساس ترس یا نارضایتی کنید.

برای تسهیل حرکت مناسب به مناطق ترس، یادگیری و رشد، سعی کنید زمان زیادی را با افراد مناسب بگذرانید.

اینها دوستان نزدیک و اعضای خانواده خواهند بود که چشم‌انداز مثبت و خوش‌بینانه‌ای دارند و به شما کمک می‌کنند در مواقع دشواری به عقب برگردید.

انواع دیگر افرادی که می‌توانند به رشد شما کمک کنند، افرادی هستند که قبلاً آن‌چه را که برای انجام آن برنامه‌ریزی کرده‌اید، به انجام رسانده‌اند.

به عنوان مثال، اگر در حال تلاش برای دستیابی به یک هدف حرفه‌ای هستید، آیا کسی وجود دارد که بتواند نقش یک مربی را بازی کند؟ یا دوستان خاصی دارید که پیشتر بر مناطق راحتی خود پیروز شده‌اند و می‌توانند الهام‌بخش باشند؟

مرحله 5: با پذیرفتن شکست وارد منطقه رشد خود شوید

اگر همیشه برای زندگی در خارج از محدوده راحتی خود تلاش کرده‌اید، احتمالاً این نتیجه‌ای از نحوه تفسیر زندگی در گذشته است.

روشی که ما برای تفسیر موضوعات انتخاب می‌کنیم، می‌تواند تأثیر بسزایی در آن‌چه ما آنها را تا پایان عمر خود با آن ارتباط می‌دهیم، داشته باشد.

بنابراین اگر یک بار تصمیم به خارج شدن از محدوده راحتی خود گرفتید و برای شما چندان خوب نبود، اکنون ممکن است سعی کنید از هر موقعیت یا فرصت جدیدی به هر قیمتی اجتناب کنید.

برای شما، قدم گذاشتن در خارج از محدوده راحتی خود دارای ترس مطلق، خجالت یا خوف است.

مطلب مرتبط: ترفند تمرکز روی اهداف همراه با مثبت اندیشی

بنابراین اگر از شیوه‌ای که در حال حاضر به زندگی خارج از محدوده راحتی خود نگاه می‌کنید، خوش‌تان نمی‌آید، چرا تصویری کاملاً جدیدی ایجاد نمی‌کنید؟

شروع به تعریف داستان‌های مثبتی از زمانی که شما یا دیگران از محدوده راحتی خود خارج شده‌اید و پاداش آن را دریافت کرده‌اید، کنید.

وقتی به همۀ فرصت‌های جدید و هیجان‌انگیزی که در انتظار شما هستند، فکر می‌کنید، هیجان‌زده شوید! به خودتان ایمان داشته باشید و در هر مرحله از رهپویان شماره یک خود باشید.

با افکاری که در مورد آن احساس خوبی خواهید داشت، انگیزه ایجاد کنید. علاوه بر این، فکر کنید وقتی نخستین قدم را برداشته‌اید، چقدر افتخار خواهید کرد.

شما می‌توانید آن را انجام دهید. اولین جهش را از منطقه راحتی خود انجام دهید و چه کسی می‌داند تا کجا می‌توانید پیش بروید. چه کسی می‌داند که آیا شما حتی باز خواهید گشت؟

مرحله 6: منطقه شادی را جشن بگیرید!

مطمئن شوید که زندگی شما فقط در مواجهه با چالش‌ها و پیش‌کشیدن خود نیست. به خودتان اجازه دهید موفقیت خود را جشن بگیرید!

این نه تنها سالم و شایسته است، بلکه در واقع به مغز شما این امکان را می‌دهد که بین شادی و خروج از منطقه راحتی شما ارتباطات جدیدی برقرار کند.

به این ترتیب، ممکن است در آینده حرکت کردن خارج از آن منطقه راحت‌تر باشد.

جشن منطقۀ شادی چگونه است؟ در مرحله نخست، توجه داشته باشید که می‌توانید هر نقطه عطفی، بزرگ یا کوچک را جشن بگیرید.

ثانیاً سعی کنید به کاری فکر کنید که می‌توانید برای جشن خصوصی و اجتماعی انجام دهید.

آیا کسی هست که بتوانید در مورد سفر خود با او صحبت کنید که به شما تبریک بگوید و از شما حمایت کند؟ و چگونه می‌توانید یک روز برای مراقبت از خود اختصاص دهید تا انرژی خود را برای دوره رشد بعدی بعدی پر کنید؟

به یاد داشته باشید، مراقبت از خود می‌تواند هر چیزی را شامل شود، به شرطی که سالم باشد و به شما احساس خوبی بدهد.

نقل‌قول‌های خروج از منطقه راحتی خود

«گاهی اوقات خوب است که در موقعیت‌های ناراحت‌کننده قرار بگیریم؛ زیرا در جستجوی راه خود برای خروج از چنین مشکلاتی است که درس‌های ارزشمندی می‌آموزیم.» #ایدو_کونیکان

«بیرون آمدن از منطقۀ راحتی در ابتدا سخت است، در وسط آشفته است و در پایان عالی است … زیرا در نهایت، یک دنیای جدید را به شما نشان می‌دهد!! تلاش کنید.» #مانوج_آروا

«تنها زمانی که واقعاً در حال رشد هستید، زمانی است که ناراحت هستید.» #تی_هارو_اکر

«من می‌خواهم راحت‌تر باشم و ناراحت باشم. می‌خواهم با اطمینان بیشتر اطمینان پیدا کنم. نمی‌خواهم عقب‌نشینی کنم، فقط به این دلیل که کاری آسان نیست. می‌خواهم عقب بروم و فضای بیشتری در ناحیه بین نمی‌توانم و می‌توانم ایجاد کنم.» #کریستین_آرمسترانگ

«حاضر باشید ناراحت شوید. ناراحت بودن راحتی است. ممکن است سخت باشد، اما برای زندگی در یک رویا، هزینۀ اندکی است.» #پیتر_مک_ویلیامز

منطقه راحتی خود را ترک کنید و به تمام پتانسیل خود برسید!

همانطور که دیدیم، اگر می‌خواهید از پتانسیل کامل خود استفاده کنید و رضایت واقعی را تجربه کنید، ترک منطقۀ راحتی بسیار حیاتی است.

چرا نگرش به خود را برای حمایت از رشد خود امتحان نکنید؟ با استفاده از خودآگاهی و کمک به بازنویسی باورهای محدود، این امر به شما کمک می‌کند تا با ترس‌ها روبرو شوید، در مورد شکست‌ها احساس خوبی داشته باشید و درک کنید که برای رشد باید چه کار کنید.

شما در حال حاضر در مسیر موفقیت هستید، اما این امر می‌تواند تا حدی فشار اضافی‌ای باشد که برای رسیدن به عظمت به آن نیاز دارید!

منبع
thelawofattraction

تیم وان جذب

سایت وان جذب اولین و کامل ترین مرجع آموزش قانون جذب و موفقیت در ایران با آپدیت روزانه، پیشنهاد می کنیم اگر به دنبال این هستید که جزء یک درصد موفق و سطح بالای جامعه باشید، مطالعه روزانه را در برنامه خود جای دهید، خواندن روزانه مقالات سایت وان جذب هم می تواند یک عادت مفید برای شما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا