برای رسیدن به رویاهایتان، همه‌ی نقص‌های خود را بپذیرید

آیا مردم به شما می‌گویند که استانداردهایتان خیلی بالا است؟ آیا همیشه در تلاش هستید که کامل باشید و هیچ نقصی نداشته باشید؟

اگر اینطور باشد احتمالاً در مسیر خود برای تحقق اهداف قانون جذب، دچار مشکل می‌شوید.

با وجود اینکه دانستن ارزش خود و هدف‌گذاری عالی، بسیار خوب است اما با تمرکز بیش از حد برای کامل کردن چیزها، ممکن است مانع از موفقیت خود شوید. اما اگر دوست دارید اینطور فکر کنید، چه کاری می‌توانید در مورد آن انجام دهید؟ بنابرین با این مطلب مهم از سایت وان جذب همراه باشید.

چگونگی تبدیل شدن به یک فرد کمال‌گرا را بررسی می‌کنیم، و علائم کلیدی که نشان می‌دهد با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنید را شناسایی می کنیم.

 در اینجا به این موضوع که چرا کمال‌گرایی مانع رسیدن به رویاهایتان می‌شود، می‌پردازیم و با گفتن چهار روش قدرتمند که به شما کمک می‌کند بپذیرید هیچ کس کامل نیست، به این موضوع پایان می دهیم.

معنی نقص کامل

با مهم‌ترین حقیقت شروع می‌کنیم: هیچ کس کامل نیست و نقص‌ها واقعیت زندگی هستند و تلاش برای کامل بودن یک کار احمقانه است. اگرچه از کودکی استاندارد‌هایی از زیبایی و موفقیت به ما نشان داده شده‌است اما هیچ‌کدام از این استانداردها منطقی نیستند.

این استانداردها ممکن باعث شود در ابتدا حس بدی به خود داشته باشید و احساس محدودیت کنید. اگرچه نباید به خاطر این نقص‌های بی‌معنی ناامید شوید چون چیزبدی نیست.

برای درک مفهوم نقص کامل (یعنی چرا به خاطر نقص هایتان، بهترین خود هستید) نگاهی به مفهوم وابی_سابی ژاپنی مفید است.این مفهوم از دو ایده به وجود آمده است، «وابی» به همسویی خود با کائنات و «سابی» به این واقعیت که هیچ چیز دائمی نیست، اشاره دارد.

این دو نظر در کنار هم بر سر آنند که ما را تشویق کنند تا بی‌ثباتی بنیادین زندگی و نقص تمام‌ و کمال آن را جشن بگیریم.البته با تمام این صحبت‌ها، بیشتر ما در برابر این موضوع که نمی‌توانیم کامل باشیم مقاومت می‌کنیم.

اگرچه هیچ کس کامل نیست، اما با این حال ممکن است کمال‌گرا شویم.

یک کمال‌گرا زمان و انرژی زیادی را صرف این می‌کند که تا حد امکان زیبا، موفق، سازنده، باهوش و احساسی باشد.اگر احساس می‌کنید که خیلی به کامل بودن فکر می‌کنید، ممکن است یک کمال‌گرا باشید.به احتمال زیاد این باعث ناراحتی شما می‌شود و دائما حس کمبود می‌کنید. اما چرا این موضوع، یک مشکل رایج است؟ اکنون بررسی می‌کنیم که چه چیزی باعث کمال گرایی می شود.

آیا ما برای کامل بودن، بزرگ شده‌ایم؟

کمال‌گرایی به ندرت یک انتخاب آگاهانه است، ما ازعمد تصمیم نمی‌گیریم که یک کمال‌گرا باشیم.در عوض کمال‌گرایان درهمان سنین کودکی که حتی هنوزنمی‌فهمند چه اتفاقی دارد می‌افتد، نگران کمال‌گرایی هستند.

این کمال‌گرایی در کودکان اغلب مستقیماً از والدین، چه به صورت الگو برداری یا در قالب پیام مستقیم، ناشی می‌شود. به عبارت دیگر، ممکن است والدین شما با حرف‌هایشان شما را تحت فشار قراردهند تا کامل باشید و شما را تبدیل به کودکی می‌کنند که از اشتباه کردن می‌ترسد.

از طرفی، شاید آن‌ها در مورد کامل بودن چیزی نگویند اما ناامیدی و عصبانیت و نفرت از خودشان را زمانی که احساس می‌کنند کامل نیستند، به شما نشان می‌دهند.

چرا کامل بودن برای رسیدن به خواسته‌هایتان بد است؟

تا اینجا ما به شما نشان داده‌ایم که کمال‌گرایی چگونه به وجود می‌آید و باعث می‌شود نسبت به خود احساس بدی داشته باشیم.شاید تا الآن متوجه شده باشید که چگونه این موضوع با قانون جذب مطابقت دارد.

وقتی برای یک چیز، افکارمنفی داشته باشید باعث می‌شود در فرکانس پایین ارتعاش بفرستید، و جذب فرصت‌ها و افراد خوب به زندگیتان دشوار می‌شود.به علاوه، اگر روی استانداردهایی که ندارید تمرکز کنید، باعث جذب فقر آن چیز به زندگیتان می شویدو فقر، فقر را جذب می کند.

این به این معنا است که اگرمی خواهید به رویاها و خواسته‌های خود برسید باید دست از کمال گرا بودن بردارید.

نشانه‌هایی که نشان می‌دهد ممکن است کمال‌گرا باشید

قبل از بررسی روش‌های عملی، اگر می‌خواهید که از کمال‌گرایی دست بکشید باید از این روش ها استفاده کنید. خوب است که نحوه‌ی عملکرد یک ذهنیت کمال‌گرا را بدانید.

اینجا چند نشانه‌ی اصلی است که نشان می‌دهد ممکن است شما یک کمال‌گرا باشید، چند تا از این‌ها را می‌شناسید؟

تفکر سیاه و سفید: کمال‌گرایان نگرش «همه یا هیچ» دارند. مردم را خوب یا بد، خود را موفق یا شکست خورده، کار خود را خیلی خوب انجام شده یا بد، می‌بینید. در حقیقت همه چیز به خصوص مردم، یک درجه ای از رنگ خاکستری هستند و هیچ‌کس کاملاً سفید یا سیاه نیست.

 نگرش منتقدانه: کمال گرایان معمولاً معیارهای غیرواقعی دارند، بنابراین هنگام کار اشتباه، ممکن است تمایل شدیدی به انتقاد از خود یا دیگران داشته باشید.

این نگرش ممکن است باعث تیرگی روابط و کاهش اعتماد به نفس زمانی که با معیارهای خود مطابقت ندارید، شود. همچنین بخشیدن خود و دیگران ممکن است برای شما سخت باشد.

انگیزه‌ی ترس: کمال‌گرایان تصور می‌کنند چیزی به اسم شخصیت کامل هست و نگران این هستند که دیگران آن‌ها را مورد بررسی دقیق قرار می‌دهند.

به جای شادی و رضایت از موفقیتی که بدست آورده اید، بیشتر از شکست خوردن وحشت دارید. وقتی برای دنبال کردن اهداف خود اقدام می‌کنید این ترس است که شما را هدایت می‌کند.

دست و پنجه نرم کردن با شکست: مرتبط با قسمت بالا، عدم انعطاف پذیری در هنگام مواجه با مشکلات است. به عبارت دیگر وقتی زندگی با شما پیش نمی‌رود، ممکن است تحت تاثیر این موضوع قرار بگیرید.

به جای اینکه شکست‌ها و دشواری‌ها را فقط یک شکست در نظر بگیرید، آن را یک نشانه‌ای در نظر می‌گیرید که هیچ وقت موفق نمی شوید. اما بهتر است شکست‌ها را به عنوان فرصتی برای یادگیری و تجربه ببینید.

به تعویق انداختن مکرر کارها: اگرچه درابتدا شاید عجیب به نظر برسد، کمال‌گراها کارهای زیادی را به تعویق می‌اندازند. ممکن است منتظر «راه درست» و «زمان مناسب» باشید.

به این ترتیب متوجه می‌شوید که هرگز پروژه یا کاری را شروع نکرده‌اید. زیرا زمان و مکان مناسب وجود ندارد.

کمال‌گرایی دشمن رسیدن به خواسته‌ها است

اکنون که درک بهتری از معنای کمال‌گرا بودن دارید، بهتر می‌دانید که آیا کمال‌گرا هستید یا خیر. و همانطور که اشاره کردیم کمال‌گرایی برای رسیدن به خواسته‌ها، بد است چون برای شما به جای فراوانی، فقر را به ارمغان می‌آورد. خوب است که اینجا به روش قانون جذب «زندگی همانطور که هست» فکر کنیم.

این روش از شما می‌خواهد طوری تصور و رفتار کنید، که انگار زندگی که می‌خواهید را دارید. توجه داشته باشید که این روش ابزاری مؤثر است، اما اگر کمال‌گرا هستید استفاده از آن غیر ممکن است.

در مقابل، تمرکز بر نقص کامل به رسیدن به خواسته‌ها کمک می‌کند. به عبارت دیگر، اگر می‌خواهید چیزی را در زندگی جذب کنید باید نقص‌ها را به عنوان بخشی از کمال بپذیرید.

همه‌ی ما، افراد ناقصی هستیم و مشکلات و معایب خاص خودمان را داریم، با این حال اغلب اوقات همین نواقص ما را به موفقیت می‌رساند.تلاش ما کمک می‌کند تا با دیگران ارتباط برقرار کنیم، با دیگران همدلی کنیم و به ما نشان می‌دهد چگونه مشکلات احتمالی آینده را پیش بینی کنیم.

غلبه بر کمال‌گرایی با روش های زیر

البته که غلبه بر کمال‌گرایی دشوار است. همانطور که بررسی کردیم شما با سالها تلقینات از سمت جامعه و تجربیات اولیه‌ی خود مبارزه می‌کنید.علاوه بر این مهم است که هنگام مبارزه با کمال‌گرا بودن در دام کمال‌گرایی نیفتید!

به عبارت دیگر، سعی کنید که بپذیرید همیشه موفق نمی‌شوید.گاهی اوقات شما دوباره به روش‌های قدیمی فکر و به آنها عمل می‌کنید، با این حال این به این معنا نیست که به نقطه‌ی اول بازگشته‌اید.

خودسازی یک فرایند آسان نیست به خصوص زمانی که می‌خواهید چیزهای ریشه‌دار مانند کمال‌گرایی را تغییر دهید.با در نظر گرفتن همه‌ی این موارد، سه نکته هست که می‌تواند به شما در پذیرش ایده‌ی نقص کامل کمک کند.

تمرکز ما در اینجا بر ایجاد عشق و مثبت اندیشی بیشتر نسبت به خود و درک ارزش واقعی شما است.همانطور که در پایان به این موضوع باز خواهیم گشت، تکنیک‌های کلی قانون جذب نیز می‌توانند به  این خودسازی کمک کنند.

نقص کامل را گرامی بدارید

ابتدا سعی کنید به گرامی دانستن نواقص خود عادت کنید، چطور باید این کار را انجام دهید؟ باز هم درس‌هایی از فلسفه‌ی ژاپن هست که بسیار مفید است.هنر ژاپنی کینتسوگی را ببینید که در آن سفال‌های شکسته با طلا به یکدیگر متصل می‌شوند.

در انتها، قسمت‌های شکسته‌ی سفال پنهان نمی‌شوند بلکه برجسته می‌شوند.هنرمندانی که این سنت را آغاز کردند، فکر می‌کردند که شکست بخشی از تاریخ سفال است و تمام تاریخ ارزش گرامی داشتن را دارد.

سعی کنید به این فکر کنید که به کار بردن این مفهوم برای خودتان چه معنایی دارد.بزرگداشت نواقص خود مستلزم مقاومت در برابر میل به پنهان کردن آن‌ها است.اجازه بدهید مردم تمام شخصیت واقعی شما را با تمام ویژگی‌هایتان ببینند (به جای اینکه بخواهید یک بت تحسین برانگیز باشید.)

لباسی بپوشید که در آن احساس خوبی داشته باشید نه اینکه بخـواهید نقص‌های خود را پنهان کنید.به گذشته‌ای که شما را به این جایی که امروز هستید رسانده‌است افتخار کنید، حتی اگر در قسمت‌هایی از آن اشتباه کردید.

خود مراقبتی را تمرین کنید

دوم اینکه کمال‌گراها از هر فرصتی برای کار کردن استفاده می‌کنند و فرصت مراقبت از خود را از دست می‌دهند.در واقع زمانی که از خود مراقبت می‌کنیم و این کار به بخشی از برنامه‌ی روزانه‌ی ما تبدیل می‌شود، خود را ارزشمند می‌بینیم.

این کار در ناخودآگاه ما ثبت می‌شود و باعث می‌شود واقعا خود را دوست داشته باشیم.علاوه بر این، خود مراقبتی پس از مواجه شدن با مشکلات به ما فرصتی برای تجدید قوا می‌دهد و کمک می‌کند انعطاف پذیرتر باشیم.

خودتان می‌توانید تصمیم بگیرید که چطور از خودتان مراقبت کنید، تنها قانون این است که باید راه های سالمی انتخاب کنید که احساس آرامش و مثبتی داشته باشید.برخی از نمونه‌های محبوب عبارتند از:خواندن داستان، طبیعت گردی، خندیدن و بدن خود را به یک حمام و ماساژ مهمان کردن.

خود را بیشتر بپذیرید

سوم و شاید مهم تر از همه، غلبه بر کمال‌گرایی مستلزم اقدام برای پذیرش خود واقعیتان است.این یعنی یک کار سخت که مواجه شدن با منبع شک و تردید‌ها است.

از طریق یادداشت برداری، گفت‌وگو با دوستان یا روانشناس سعی کنید بفهمید کمال‌گرایی شما از کجا نشأت می‌گیرد.چه کسی این پیام‌های مخرب را به شما داده است؟ چرا و چگونه آن‌ها را پذیرفته‌اید؟

پاسخ به این سوال‌ها گامی مهم برای از بین بردن باورهای قدیمی و آسیب رسان و جایگزینی آن‌ها با نگرشی تأیید کننده نسبت به خود است.علاوه بر این به یاد داشته باشید، که پذیرش خود یک فرایند تدریجی است. در روزهایی که برایتان سخت‌ترمی گذرد، سعی کنید نا امید نشوید.

قدرت رسیدن به خواسته‌هایتان را با در آغوش گرفتن نقص‌هایتان، تقویت کنید

در انتها، داشتن یک جعبه‌ی ابزار از رسیدن به خواسته‌ها، شما را در موقعیتی قرار می‌دهد تا برای همیشه بر کمال‌گرایی غلبه کنید.یکی از موارد در جعبه‌ی ابزار شما، تجسم خلاق است، فرایندی که در آن تصویری از اینکه چگونه می خواهید باشید ایجاد می‌کنید.

از این مورد برای بازگرداندن مثبت‌اندیشی خود استفاده کنید و هنگامی که ایده‌آل‌های کمال‌گرا باعث ایجاد احساس ضعف در شما شدند، به راهتان ادامه دهید.

ابزار مفید دیگر، جملات تاکیدی مثبت هستند، جملاتی که برای رسیدن به خواسته‌هایتان از آن‌ها استفاده می‌کنید.می‌توانید این جملات را به صورتی طراحی کنید که باورهای کمال‌گرایانه را رد کنید و بر گرامیداشت نقص‌های خود تمرکز کنیم. می‌توانید از تابلوی تجسم، نقل قول‌های انگیزشی و تصاویر الهام بخش، برای دوست داشتن خود واقعیتان استفاده کنید.

برنامه‌های ما برای رسیدن به خواسته‌هایتان به شما کمک می‌کند تا از تمام توانایی خود استفاده کنید و این مهارت و مهارت‌های دیگر را تقویت کنید. با حمایت ما می‌توانید همه ی چیزهایی که می‌خواهید را جذب کنید.برای رسیدن به رویای عشق، ثروت زیاد، شغل عالی یا هر چیز دیگری نیاز ندارید که کامل باشید.

منبع
thelawofattraction

تیم وان جذب

سایت وان جذب اولین و کامل ترین مرجع آموزش قانون جذب و موفقیت در ایران با آپدیت روزانه، پیشنهاد می کنیم اگر به دنبال این هستید که جزء یک درصد موفق و سطح بالای جامعه باشید، مطالعه روزانه را در برنامه خود جای دهید، خواندن روزانه مقالات سایت وان جذب هم می تواند یک عادت مفید برای شما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا