اثر تماشاگر چیست؟ (نگاهی متفاوت و عمیق)

اثر تماشاگر دلیلی است که ظاهر نمی‌شوید: آیا برای نمایش چیزهایی که می‌خواهید، تلاش می‌کنید؟ شاید مدت زیادی است که با قانون جذب کار می‌کنید و احساس می‌کنید که کاملاً هر کاری را که می‌توانید تصور کنید انجام داده‌اید تا رویاهای خود را محقق کنید.

شاید هر روز صبح جملات تاکیدی خود را می‌گویید، اهداف خود را هر شب تجسم می‌کنید و هر روز یک مدخل در دفترچه قدردانی خود می‌گذارید، اما هیچ چیز جواب نمی‌دهد.

اگر این‌گونه به نظر می‌رسد، ممکن است با چیزی که به عنوان اثر تماشاگر شناخته می‌شود، مشکل داشته باشید.

در این مقاله، به طور دقیق این اثر تماشاگر را بررسی و توضیح داده و نشان خواهیم داد که چگونه ممکن است این امر به طور دائم در زندگی شما نقش داشته باشد.

ما تحقیقات پیرامون این پدیده روانی را مورد بررسی قرار می‌دهیم و از شما می‌خواهیم تا در مورد رابطۀ خود با مسئولیت شخصی فکر کنید. مهم‌تر از همه، شما را از طریق سه تکنیک قدرتمند راهنمایی می‌کنیم تا پتانسیل شما جهت تجلی بهبود بخشیده شود. این امر از امروز شروع می‌شود.

اثر تماشاگر چیست؟

اولاً، «تماشاگر» به چه معناست؟ تماشاگر کسی است که در سناریویی حضور دارد، اما شخص اصلی درگیر نیست و مثال کلاسیک آن به نحوۀ واکنش ما به شرایط اضطراری اشاره دارد.

بنابراین، تصور کنید که شخصی در خیابان غش می‌کند یا شخصی فریاد می‌زند که به او کمک کنید. دوست دارید تصور کنید که برای کمک به آنها کاری انجام می‌دهید، درست است؟

با این وجود، در حالی که همه ما فکر می‌کنیم این امر در مورد خودمان صادق است، روان‌شناسان نشان داده‌اند که عوامل زمینه‌ای بر احتمال مشارکت ما در کمک به دیگران تأثیر می‌گذارد.

به ویژه  این‌ موضوع که آیا شاهدان زیادی در صحنه حضور دارند یا خیر، بر این‌که یک تماشاچی سعی کند کمک کند یا خیر، تأثیر خواهد گذاشت.

در مطالعات اولیه، روانشناسانی به نام‌های لاتانه و دارلی نشان دادند که هر چه تعداد ناظران بیشتری حضور داشته باشند، کندتر عمل می‌کنیم. به عنوان مثال، آزمایش‌هایی در موضوع اقدام به پر کردن اتاق با دود کردند.

75 درصد افراد در زمانی که خود به تنهایی حضور داشتند، دود را تقریباً بلافاصله گزارش کردند، اما نزدیک به 40 درصد هنگامی که در یک گروه با دو نفر دیگر بودند، دود را گزارش کردند. علاوه بر این، تنها 10 درصد زمانی که با دو نفر بودند، به طور قابل توجهی دود را نادیده گرفتند.

حتی تکان‌دهنده‌تر این‌که 70 درصد از مردم اگر با یک زن مضطرب تنها بودند، به او کمک می‌کردند، اما تنها 40 درصد سعی می‌کردند در صورت حضور دیگران کمک کنند.

دلایل پراکندگی مسئولیت ما

کارشناسان روانشناسی به ما می‌گویند که یک عامل کلیدی در موارد تأثیر تماشاگر، پراکندگی مسئولیت است. به عبارت دیگر، وقتی یکی از چندین نفر هستیم که یک رویداد را مشاهده می‌کنیم، می‌دانیم که مسئولیت بین ما تقسیم شده است. اغلب تصور می‌کنیم که اگر کسی نیاز به اقدام داشته باشد، کسی پیشتر این کار را انجام داده است.

حضور ناظران نیز برای تأثیر تماشاگر کلیدی است.

وقتی می‌دانیم که تحت نظر هستیم، آگاهی ما از هنجارها و استثناهای اجتماعی وارد عمل می‌شود. وقتی می‌بینیم که دیگران واکنشی نشان نمی‌دهند، این پیام را دریافت می‌کنیم که نیازی به واکنش هم نداریم.

همچنین آگاه می‌شویم آن‌طور که ناظران دیگر انتظار دارند یا به روشی که آنها فکر می‌کنند از نظر اخلاقی مناسب است رفتار نکنیم، ممکن است مورد قضاوت آنها قرار بگیریم.

این اثر در موقعیت‌های مبهم ترکیب می‌شود. اگر در مورد آنچه اتفاق می‌افتد سردرگم باشیم، در صورتی که در مقابل سایر ناظران اشتباه کنیم، از انجام کار خودداری می‌کنیم.

بر ذهنیت اثر تماشاگر غلبه کنید

اکنون درک بهتری از آنچه تأثیر تماشاگر را شامل می‌شود و چگونه تفکر شما را تغییر می‌دهد، دارید. با در نظر گرفتن این موضوع، بیایید در نظر بگیریم که چگونه می‌توانید اثر تماشاگر را بشکنید و برعکس، یک تماشاگر تماشاگر فعال یا «پویا» شوید.

سپس، نگاهی دقیق‌تر به این موضوع خواهیم داشت که چرا اثر تماشاگر می‌تواند تأثیر عمیقی بر توانایی شما برای نشان دادن بهترین زندگی‌ شما داشته باشد.

شروع به استفاده از آگاهی برای ارتقای احساس خوب نماید

ایجاد یک تمرین تمرکز حواس روزانه به معنای واقعی کلمه، مغز شما را به گونه‌ای تغییر می‌دهد تا بهزیستی خود را ارتقا دهید و به شما کمک می‌کند تا بهتر با لحظۀ حال هماهنگ شوید.

این امر به نوبه خود مهارت‌های مشاهده‌ای شما را بهبود می‌بخشد و به شما کمک می‌کند تا احتمالات عمل را در هر سناریویی با وضوح بیشتری دنبال کنید.

شما به جای این‌که یک تماشاگر منفعل باشید، بیشتر عمل می‌کنید و همچنین می‌توانید ارتباط خود را با قضاوت‌های دیگران قطع کنید. سعی کنید هر روز 10 تا 15 دقیقه را برای مدیتیشن اختصاص دهید.

اگر باتجربه نیستید، نگران نباشید؛ فقط با تلاش برای تمرکز بر تنفس آهسته و ثابت به مدت ده دقیقه می‌توانید شروع به تمرین کنید و این امر مغز شما را تغییر می‌دهد.

از همدلی جهت شجاعت انجام آن استفاده کنید.

پرورش و تقویت همدلی به شما کمک می‌کند تا انعطاف پذیری و اعتماد به نفس خود را برای عمل ایجاد کنید. وقتی خود را به جای دیگران می‌گذارید، کمتر در معرض تأثیر تماشاگر قرار می‌گیرید و می‌توانید ببینید که چرا آنها ممکن است عمل نکنند و چرا ممکن است این‌جا، جایگاه شما باشد.

همدلی همچنین انرژی مثبتی را نسبت به دیگران ایجاد می‌کند، زیرا کمتر احتمال دارد دیگران را سرزنش و قضاوت کنید و احتمال بیشتری برای احساس محبت و شفقت نسبت به آنها خواهید داشت.

وقتی روی یک فرکانس دوست‌داشتنی و مثبت مانند این موضوع تمرکز می‌کنید، مثبت‌اندیشی بیشتری را به زندگی خود جذب می‌کنید و این امر به معنای ارتباطات جدید و فرصت‌های جدید خواهد بود.

مراقب پیرامون و افراد اطراف‌تان باشید

در حالی که ذهن‌آگاهی توانایی شما را برای مشاهده و تفسیر لحظه حال را بهبود می‌بخشد، می‌توانید مهارت‌های مشاهده خود را با ایجاد خودآگاهی بیشتر تقویت کنید.

روی توجه و درک پاسخ‌های خود به چیزهایی که در زندگی‌تان اتفاق می‌افتد، کار کنید؛ مثل نگه‌داشتن یک دفتر روزانه امتیاز.

وقتی می‌دانید که چه نوع موقعیت‌ها و افرادی باعث ایجاد احساسات مثبت و منفی در شما می‌شوند (و چرا)، می‌دانید که زمان و توجه خود را به کجا هدایت کنید.

یک بار دیگر، این امر فرکانس ارتعاشی شما را افزایش می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا چیزی را که بیشتر می‌خواهید بهتر نشان دهید.

چه عشق باشد، چه پول، یک شغل کامل یا صرفاً افزایش اعتماد به نفس.

ذهنیت اثر تماشاگر مانعی برای تجلی است

وقتی تحت تأثیر اثر تماشاگر قرار می‌گیرید، چند دلیل وجود دارد که نشان دادن دشوارتر است. اولاً، آگاهی از ادراکات دیگران مانع شما می‌شود.

ممکن است از فرصت‌ها استفاده نکنید، خودتان را جلو نیندازید یا از ترس قضاوت منفی صحبت نکنید. این امر به ویژه زمانی است که افراد اطراف شما باشند که مجموعه‌ای سفت و سخت از ایده‌ها در مورد آن‌چه باعث موفقیت یک زندگی می‌شود، داشته باشند.

اگر اهداف و علایق غیرمتعارفی دارید، اثر تماشاگر می‌تواند باعث شود احساس کنید که نمی‌توانید به شیوه‌ای معتبر عمل کنید.

ثانیاً، مسئولیت پراکنده شما را عقب می‌اندازد، به یاد داشته باشید که این حس به این معناست که مسئولیت کمتری نسبت به آنچه واقعاً دارید دارید.

ممکن است شروع به تفکر کنید که دیگران همۀ کارها را برای شما انجام می‌دهند، در این صورت در ذهنیت قربانی قرار می‌گیرید و وقتی هدف خود را آشکار نمی‌کنید، فکر می‌کنید دیگران مقصر هستند.

فراتر رفتن از اثر تماشاگر با روش‌هایی که توضیح داده شد، به شما کمک می‌کند مسئولیت مناسبی را بر عهده بگیرید و خود را از قضاوت ناظران جدا کنید.

قدرت تجلی خود را با هیپنوتیزم تجسم خلاق افزایش دهید

اگر می‌خواهید پتانسیل تجلی خود را بیشتر بهبود بخشید، تجسم خلاق یکی از قدرتمندترین ابزارهایی است که در اختیار دارید. حتی اگر از قبل در تجسم اهداف خود خوب باشید، خود هیپنوتیزم می‎تواند توانایی‌های شما را یک قدم جلوتر ببرد.

هیپنوتیزم با پشت سر گذاشتن دفاع آگاهانه خود و ضربه زدن به ضمیر ناخودآگاه خود، به تقویت قوه تخیل شما کمک کرده و به شما کمک می‌کند تا از تمام جزئیات زندگی ایده‌آل خود بهره ببرید.

این نوع تجسم کمکی حتی می‌تواند به شما در کشف هدف واقعی و اهداف زندگی کمک کند. بنابراین اگر در مورد آینده نامطمئن هستید یا فقط می‌خواهید مهارت های قانون جذب خود را تقویت کنید، امروز ضبط‌های خودهیپنوتیزمی ما را امتحان کنید و در آخر امیدواریم این مقاله از سایت وان جذب مورد پسند شما عزیزان بوده باشد.

منبع
thelawofattraction

تیم وان جذب

سایت وان جذب اولین و کامل ترین مرجع آموزش قانون جذب و موفقیت در ایران با آپدیت روزانه، پیشنهاد می کنیم اگر به دنبال این هستید که جزء یک درصد موفق و سطح بالای جامعه باشید، مطالعه روزانه را در برنامه خود جای دهید، خواندن روزانه مقالات سایت وان جذب هم می تواند یک عادت مفید برای شما باشد.

‫2 دیدگاه ها

  1. آزاده تشکری گفت:

    ممنون از آگاه سازی که انجام دادید.
    اما از این رمزی که فرمودید توسط کوین ترودو فاش شده، راهکاری برای ثروتمند شدن و قوانین جهان هستی را برای ثروتمند شدن ارائه نکردید. که الان چه کار باید کرد برای رسیدن به چنین جایگاهی

    1. تیم وان جذب گفت:

      سلام وقت بخیر. متاسفانه امکان خلاصه کردن مباحث عمیق وجود ندارد، مگرنه همان مشکلی ایجاد می شود که با انتشار کتاب راز ایجاد شد، زیرا این کتاب با اینکه خلاصه نبود اما به دلیل ساده سازی های اشتباه باعث کج فهمی های بزرگی در زمینه قانون جذب شد. پیشنهاد می کنیم برای درک عمیق قانون جذب و این مسائل، از دوره های استاد اصلی، یعنی کوین ترودو استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا